ל
ת
ר
ו
ם

תרומתך לקרן החדשה לישראל מקדמת מציאות דמוקרטית, שוויונית וצודקת יותר.

כל תרומה מסייעת לנו להמשיך לפעול למען ערכי הקרן. רק ביחד נתרום להגשמת עתיד טוב יותר עבור כולנו.

כיצד אנחנו פועלים

טור דעה

בלי דמוקרטיה אין למדינה שלנו היתכנות כלכלית

חובב ינאי

07 ביוני, 2023

הנזקים הכלכליים של הניסיון לכונן הפיכה משטרית – ניסיון שלא צלח בינתיים בזכות מחאה אדירה – ממשיכים להיערם ולפגוע בנו קשות

ח"כ הליכוד דוד אמסלם בזמן ההצבעה על תקציב המדינה. צילום: יונתן זינדל/פלאש90

קלישאה מוכרת בעולם הפוליטי היא שתקציב המדינה הוא מסמך המדיניות המשקף ביותר את סדרי העדיפויות של הממשלה. אמירה זו מקבלת משנה תוקף בממשלת הימין-הקיצוני המכהנת היום.

הנזקים הכלכליים של הניסיון לכונן הפיכה משטרית – ניסיון שלא צלח בינתיים בזכות מחאה אדירה – ממשיכים להיערם ולפגוע בנו קשות. בטווח הקצר הם פוגעים בחסכונות הציבור הישראלי, ובטווח הארוך במדדים הכלכליים המשקפים את התוצר לנפש במדינה. חייבים להפנים, אין למדינה שלנו קיימות כלכלית בלי דמוקרטיה.

מחאה אדירה. צילום: אבשלום ששוני/פלאש90

מיליארדים יופנו למוסדות שאינם מלמדים לימודי ליבה, במקום לחיזוק החינוך הממלכתי והתמודדות עם האתגרים העצומים של מדינה עם אוכלוסיית ילדים שהולכת וגדלה. הפקרת תלמידים חרדים והשארתם חסרי חינוך והשכלה מתאימים, זה לא חינוך, אלא הפקרות.

הממשלה אישרה את הקמת "קרן הארנונה", מנגנון שבמהות שלנו מעביר תקציבים מוניציפליים מיישובים ערביים להתנחלויות, ומרשויות מקומיות במעמד סוציו אקונומי נמוך לסביון או קריית אונו. העברת תקציבים מרשויות מוחלשות להתנחלויות זה לא צדק חלוקתי, אלא פגיעה ברשויות המקומיות.

מאות מיליונים זורמים לפרויקטים של "זהות יהודית" במשרדים ל"משימות לאומיות" ול"חוסן לאומי" ועוד מאות מיליונים נוספים שיש להם את אותה הכותרת תוקצבו כמתנה פוליטית לשר במשרד ראש הממשלה אבי מעוז. גם כאן, הנהנים העיקריים הם תומכי ההתנחלויות. זו לא זהות, ובטח לא יהדות, אלא לאומנות משיחית וקיצונית.

כמיליארד ש"ח יופנו לתלושי רווחה, אך הקריטריונים שנבנו להקצאתם הם קריטריונים מפלים, המעדיפים את הציבור החרדי על פני ציבורים נזקקים נוספים. זה אינו ביטחון תזונתי, אלא שחיתות פוליטית.

חובב ינאי, יועץ לקידום מדיניות בתחומי דמוקרטיה, זכויות אדם וקידום שוויון בבריאות. צילום: גלעד קוולרצ'יק

התקציב הזה מייצג גם את מה שרחוק מסדר העדיפויות הממשלתי, למרות הדחיפות לטפל בו, ולא קיבל תקצוב: חוסר הביטחון האישי והכישלון של השר לביטחון לאומי, במיוחד עקב האלימות כלפי נשים ובחברה הערבית המדממת. הקושי להתמודד עם יוקר המחיה ועליות המחירים, בכל החזיתות. הפקרת הדרכים לרכב הפרטי, וביטול פרויקטים של תחבורה ציבורית.

מרוב רצון לשנות את סדרי המשטר, גם המוחלשים ביותר נשארו מאחור: נאשמים וקורבנות עבירה סובלים מעינוי דין, שופטים לא ממונים, מספר התיקים לשופט גדל והולך, והכל בשם השאיפה להשתלט על מערכת המשפט.

הניסיון המצטבר של הקרן החדשה לישראל וארגוני החברה האזרחית כולל, בין היתר, מעקב צמוד אחר יישום תקציב המדינה והשינויים הנעשים בו במהלך השנה. ניסיון זה יסייע לנו להישאר חדים וממוקדים כדי למנוע מהממשלה לזרות חול בעיני הציבור בניסיון לשכנעו שהתקציב הזה צודק ומשרת את הכלל.

הכותב הוא יועץ לקידום מדיניות בשתיל מבית הקרן החדשה לישראל

שתפו את הכתבה

הרשמו לניוזלטר הקרן

הירשמו עכשיו לחדשות הקרן וקבלו עדכונים מחזית המאבקים האזרחיים, הצלחות והישגים ואת מה שלא תמיד מגיע לתקשורת הממוסדת. קחו חלק פעיל במאבק על שמירת וחיזוק אופייה הדמוקרטי של ישראל