ל
ת
ר
ו
ם

תרומתך לקרן החדשה לישראל מקדמת מציאות דמוקרטית, שוויונית וצודקת יותר.

כל תרומה מסייעת לנו להמשיך לפעול למען ערכי הקרן. רק ביחד נתרום להגשמת עתיד טוב יותר עבור כולנו.

כיצד אנחנו פועלים

חדשות

מדרום תיפתח: שתיל מסייע לארגוני הנגב אל מול הסכנה הנשקפת לבדואים

צוות הקרן החדשה לישראל

08 בינואר, 2023

לנוכח הסכנות הנשקפות מההסכמים הקואליציוניים, שתיל מבית הקרן החדשה קיים ישיבה רבת משתתפים בה לקחו חלק גדול מהארגונים האזרחיים הפועלים לקידום זכויות תושבי הנגב

סולטאן אבו עבייד מנהל תחום חברה פלסטינית, מנהל סניף שתיל בנגב. צילום: יוסי זמיר

עם השבעתה של הממשלה החדשה, ופרסום ההסכמים הקואליציוניים, נחשפו תושבי הנגב הערבים לשורה של צעדים דורסניים המתוכננים לצאת לפועל ע"י המשרד לביטחון לאומי ברשותו של איתמר בן גביר.

צעדים אלה כוללים את העברת הסמכויות של היחידה לאכיפת בניה בלתי חוקית, שגם אחראית על ביצוע הריסות, לידי המשרד לביטחון לאומי ברשות בן גביר. בנוסף, גם סמכויות המשטרה הירוקה תעבור למשרדו. המשטרה הירוקה היא גוף שאחראי על שמירה על השטחים הפתוחים ושהיה כפוף בעבר למשרד הסביבה. קיים חשש ממשי כי אותה משטרה ירוקה תגויס להפעלת כוח כלפי האוכלוסייה הבדואית בדרום, שחיה בכפרים לא מוכרים על ידי המדינה אשר נחשבים לשטחים פתוחים.

החשש לא דמיוני אלא נובע מהצהרות חוזרות ונשנות של יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, כי בכוונתו להחזיר את "המשילות" לאזור באמצעות הפעלת כוחות שיטור. הצהרה שיכולה הייתה להישמע חיובית למדי אם לא הייתה נשמעת מפי מי שקשה לבטוח שיבדיל בין פושעים לחפים מפשע כל עוד הם בדואים. כמו כן קיים סיכון לעצירת מהלך ההכרה בשלושה כפרים אשר התחיל בתקופת הממשלה הקודמת.

לנוכח הסכנות הממשיות הנשקפות מההסכמים לעיל אשר מהלכים איימים על הביטחון האישי של תושבי הנגב הערבים, ועלולים להגביר את המתיחות בינם לבין מוסדות המדינה, שתיל מבית הקרן החדשה קיים ישיבה בה לקחו חלק הארגונים האזרחיים הפועלים לקידום זכויות תושבי הנגב, ובראשן הזכות להכרה לישובים הבלתי מוכרים. בין הארגונים שנכחו בישיבה היו גם המוענקים של הקרן החדשה ובהם: במקום, פורום דו קיום בנגב, המועצה של הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, סיכוי-אופוק ועוד.

בדואים ופלסטינים תושבי ישראל מפגינים למען לגליזציה של הכפרים הבדואים לא מוכרים בנגב, מחוץ למשרד ראש הממשלה בירושלים, 30 בינואר 2022. צילום יונתן סינדל/פלאש90

המטרה של הישיבה היתה לקדם דיון מקצועי אודות הסכנות הנשקפות מהתוכניות החדשות של הממשלה, לרבות סקירה עדכנית של תמונת המצב כיום בכל הקשור לתהליכי ההכרה של שלושת הכפרים שאושרו בתקופת הממשלה הקודמת. הישיבה כללה עבודת רישות ואסטרטגיה, לגיבוש תכנית פעולה משותפת המבוססת מיפוי הסיכונים, להסכמה על סדר עדיפויות ואיגום משאבים של הארגונים הפעילים בזירה.

הקרן החדשה לישראל תמשיך לתמוך בארגונים הפועלים יחד עם האוכלוסייה המקומית לקידום המאבק שוויון הזכויות וההזדמנויות, עבודה מקצועית לקידום ההכרה בכפרים הלא מוכרים, עבודה ציבורית למאבק בדה-לגיטימציה של האוכלוסייה הבדואית, ולמען ארגון התושבים תחת הנהגה מאוחדת.

שתפו את הכתבה

הרשמו לניוזלטר הקרן

הירשמו עכשיו לחדשות הקרן וקבלו עדכונים מחזית המאבקים האזרחיים, הצלחות והישגים ואת מה שלא תמיד מגיע לתקשורת הממוסדת. קחו חלק פעיל במאבק על שמירת וחיזוק אופייה הדמוקרטי של ישראל