חזרה

בועטים את הגזענות
והאלימות מהמגרשים

ציבור אוהדי הכדורגל בישראל מפגין לעיתים קרובות את גילויי הגזענות הקשים ביותר שנשמעים במחוזותינו. עם זאת, הכדורגל נהנה ממעמד מיוחד בחברה הישראלית והוא אחת הזירות הבודדות המציעות שוויון הזדמנויות אמיתי ליהודים וערבים. הגוון האתני והדתי של שחקני נבחרת ישראל הוא הדוגמא הטובה ביותר לכך.

אנחנו בקרן החדשה לישראל מאמינים ששינוי שיתחיל במגרשי הכדורגל בכוחו לחלחל הלאה לשאר שדרות החברה. לכן, בשנת 2003 חברנו להתאחדות לכדורגל והמשרד לבטחון פנים והקמנו את תכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים”. מטרת התכנית היא לחשוף ולעקור מן השורש גילויי גזענות והסתה במגרשי הכדורגל בישראל.

גייסנו צוות של למעלה מ-50 משקיפים מתנדבים שהמשותף לכולם הוא אהבת הכדורגל הישראלי ומחויבות למאבק בגזענות והאלימות בספורט. מדי שבוע הם נשלחים ליציעי המשחקים של ליגת העל בכדורגל ומתעדים גילויי גזענות, הסתה ואלימות. על בסיס דווחי המשקיפים אנחנו מפרסמים מדד גזענות שבועי שמדרג את קבוצות הליגה לפי מידת הגזענות של האוהדים שלהן.

המשקיפים מדווחים על:

קריאות ושירים גזעניים כלפי שחקנים


הנפת שלטים בעלי מסר גזעני ומסית


אלימות פיזית ביציעים

לצד פעילות המשקיפים, התכנית כוללת גם פעילויות חינוכיות והסברתיות בנושא מאבק בגזענות ואלימות וחלוקת מענקים מיוחדים לקבוצות כדורגל שפועלות למען חיים משותפים.
מאז 2013 אנחנו מפעילים את קבוצת השווים, קבוצת כדורגל משותפת לילדים יהודים וערבים מירושלים שמתאמנת יחד תחת ניהולם של ביה”ס לכדורגל בית צפאפא והפועל קטמון.

בזכות פעילות התכנית הצטרפה ישראל בשנת 2006 כחברה בארגון FARE
(Football Against Racism In Europe) של אופ”א (ההתאחדות לכדורגל האירופית) שפועל למיגור גזענות ואלימות מהמגרשים באירופה. אופ”א עצמה אף תומכת בתכנית.

בשנת 2008 התכנית הייתה שותפה בניסוח החוק למניעת אלימות בספורט שקובע כי התנהגות אלימה במגרשי ספורט, כולל קריאות גזעניות, היא עבירה פלילית ודינה עד שנה בכלא. מדובר בחוק מהפכני שמשמש היום כפתרון היחיד להענשת אוהדים אלימים וגזענים בישראל.

*הפרויקט פועל בשיתוף עמותת חותמים מחדש

מה חדש במגרשים ?