חזרה

 ח”כ עאידה תומא סלימאן:”התרומה של הקרן החדשה לישראל לחברה האזרחית בישראל גדולה, כשאנחנו מגינים על הקרן אנחנו מגינים על עצמנו” 

בדיון שהתקיים בוועדה לקידום מעמד האישה ולשיוויון מגדרי של הכנסת ביוזמת הקרן החדשה לישראל יחד עם המועצה הלאומית של נשים יהודיות (NCJW) קרן דפנה, בנושא אתגרים בפעילותם של ארגוני נשים וארגונים פמיניסטיים בישראל הכריזו הקרנות על מענק ל- 19 ארגונים חדשים שיזכו למענקים לטובת פעילותיהן הפמיניסטית.

  • בדיון השתתפו גם ח”כ מירב מיכאלי, ח”כ מיכל רוזין, ח”כ עליזה לביא, ח”כ מוסי רז, ח”כ קסניה סבטלובה וח”כ עמיר פרץ

חמוטל גורי, לשעבר מנכ”לית קרן דפנה, הציגה מחקר אותו יזמו קרן דפנה ו NCJW, המחקר חושף את ההישגים המרשימים של הארגונים הפמיניסטיים בישראל ב-15 השנים האחרונות לצד החסמים הפוליטיים, התרבותיים והמערכתיים בדרך לשיוויון וצדק מגדרי.

יו”ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשיוויון מגדרי של הכנסת, ח”כ עאידה תומא סלימאן אמרה בדיון: “אני שמחה לארח בוועדה לקידום מעמד האישה את הקרן החדשה לישראל וקרן דפנה ויתר הארגונים, שיש להם עשייה מבורכת ארוכת טווח במאבק למען חברה צודקת יותר”.

היא הוסיפה ואמרה “שמאבק עיקש זה שהובל על-ידי הארגונים הפמיניסטיים והפעילות הפמיניסטיות צבר כוח והישגים רבים. יחד עם זאת, דווקא בעת הזו, כשכל ההישגים הללו נמצאים בסכנה, אנו חייבות וחייבים לשלב ידיים, ולנתב את הכוחות והמשאבים בצורה הנכונה. הפגיעה בזכויות אדם ואזרח לא תפסח על זכויות הנשים, דבר שמצריך העצמת המאבק הצודק שלנו, נשים וגברים כאחד.  התרומה של הקרן החדשה לישראל לחברה האזרחית בישראל גדולה, כשאנחנו מגינים על הקרן אנחנו מגינים עצמנו”

במהלך הדיון הכריז מיקי גיצין, מנכ”ל הקרן החדשה לישראל על 19 מיזמים שיזכו במענקים לטובת קידום ארגוני נשים וארגונים פמיניסטיים בישראל. בין המוענקות החדשות ניתן למצוא את מדליקת המשואה לשנת 2016 פייני סוקניק לסייע לנשים חרדיות העוברות תהליכי גירושין לעבור את האתגר המורכב הזה ולהפוך אותו למקפצה לצמיחה ולא להתדרדרות ולסייע בהובלת תהליכי שינוי בנושא הזנות בחברה החרדית- יחד עם שותפות מארגונים בחברה הכללית והדתית.

מיקי גיצין: “הזירה הפמיניסטית היא לא רק זירה של ארגונים אלא גם מלאה בהתארגנויות ופעילות רשת שעושות עבודת שטח חשובה. מדובר בנשים מהמגזר החרדית, מהחברה הפלסטינית, מהפריפריה ומהמרכז, כאשר לצערנו הפילנתרופיה לא מצליחה לתת מענה לכולן ואת זה ננסה לשנות. בראש ובראשונה אני שמח להכריז שאנחנו הולכים לקחת את הסוגיה של האלימות נגד נשים בחברה הערבית בישראל כסוגיית ליבה שהקרן תטפל בה”.

מוענקת נוספת מהעולם החרדי היא אסתי שושן שלקחה חלק בהקמת שדולת הנשים החרדיות בכנסת ושמה למטרה להילחם בהקצנה וההדרה נגד נשים, דרך מתן נראות וקול לנשים חרדיות במוקדי קבלת ההחלטות.  שיפור איכות חייה של האישה החרדית, מתן קול פוליטי וציבורי למצוקות ולהשתקה הנהוגה בחלקים מן החברה החרדית למצוקות אלו. כמו כן, שיתוף פעולה בין מגזרי וקידום מטרות משותפות עם נשים ערביות.

גם לנה רוזובסקי קיבלה מענק לטובת קידום קהילה של כ 500 אלף נשים יוצאות בריה”מ וחבר העמים בישראל וקידום סוגיות הקשורות לנשים אלה בשיח הציבורי והפמיניסטי בארץ.

ארגונים נוספים שזכו למענקים הן “פוליטיקלי קוראת״, מיזם המבקש לייצר גוף חדשות פמיניסטי ישראלי, פוליטיקאיות צעירות” , מיזם חברתי, חינוכי ופוליטי ששם לו למטרה לעודד ולחזק החלטתן של נשים צעירות להיכנס לזירה הפוליטית, הרחבת פרויקט “לילה טוב״ הנאבק בהטרדות ואלימות מינית בחיי הלילה ועוד.

בשנה האחרונה לבדה, השקיעה הקרן החדשה לישראל יותר ממיליון דולר בארגוני נשים מכל שכבות האוכלוסייה. בין ארגוני הנשים בהם תומכת הקרן ניתן למצוא את “מבוי סתום” (מסורבות גט) “קולך” (מנהיגות נשית באוכלוסיה האורתודוכסית), “כייאן” (נשים בחברה הערבית), “אחותי” (פמיניזם מזרחי), ועוד.

במשך כארבעים שנות הקרן, היא ליוותה נשים במאבקן למען מרחב ציבורי בטוח מהטרדות ומתקיפות מיניות, במאבק נגד תעשיית המין והסחר בנשים, למען שירות צבאי שוויוני, בקרב למען ייצוג הולם בכל אגפי החברה, וכמובן בבתי הדין הרבניים.

#כללי