חזרה

הסתיימה עונת הכדורגל: ירידה בגזענות

 

07/06/2017

העונה נרשמו 58 מקרי גזענות לעומת 79 מקרים בעונה הקודמת: דו”ח סיכום עונת ליגת העל של משקיפי התכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ מיסודה של הקרן, חושף כי המאמצים שהשקיעו המועדונים בית”ר ירושלים ומכבי תל אביב, נשאו פרי והפחיתו את כמות הקריאות הגזעניות ביציעי קבוצותיהן

645ec0a8 6606 433f b6a4 c2f8ccd2d913

דו”ח סיכום עונת ליגת העל של משקיפי התכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ שמפעילה הקרן החדשה לישראל חושף כי המאמצים שהשקיעו הנהלות מועדוני הכדורגל נשאו פרי והצליחו לצמצם את כמות הקריאות הגזעניות ביציעים. בכל משחקי העונה נרשמו 58 מקרים של גזענות לעומת 79 בעונה הקודמת. מרבית הקריאות הגזעניות ביציעים נתקלות בהתנגדות מצד הקהל והן בדרך כלל מושתקות על ידי האוהדים עצמם. רוב מכריע של אוהדי הכדורגל בליגת העל מביעים התנגדות לכל אירוע או מקרה של גזענות.

להלן פירוט הממצאים:

בית”ר ירושלים היא שיאנית הקריאות הגזעניות העונה, עם 35 מקרים של קריאות גזעניות במהלך משחקי הקבוצה. יחד עם זאת, בחודשים אפריל מאי נרשמה ירידה בכמות הקריאות. הקריאות הגזעניות נתקלו בבוז על ידי אוהדי הקבוצה או הופסקו על ידם. ניתן לייחס זאת לפעולותיו של הבעלים אלי טביב בשיתוף משטרת ישראל, לאחר הורדת הנקודות ממאזנה של הקבוצה (הנקודות הוחזרו באמצע אפריל).

במכבי תל אביב נשמעו העונה 18 מקרים של קריאות גזעניות. במחצית הראשונה של העונה נרשמו 12 מקרים של קריאות מסוג זה, ובמחצית השנייה ירד מספרן ל-6. הקריאות “שער 5 הם מוסלמים” ו-“סלים טועמה מחבל’ נשמעו פעם אחת בלבד בחצי השני של העונה, כמו גם הקריאות “מוחמד מת” ו-“תנו לצה”ל לזיין את הערבים”. הקריאה “לאלה מחבל’, כחלק משיר נגד הפועל תל אביב, נשמעה 5 פעמים במחצית השנייה של העונה. ‘שיר האונס’ כנגד אוהדי הפועל תל אביב נשמע 9 פעמים במהלך העונה. השיר כולל את הביטויים: “זונות של ערבים…ניקח לכם את הבנות…כשנאנוס אותן נצעק”. גם הנהלת מכבי תל אביב נקטה בפעולות להפחתת אירועי הגזענות והגיעה לסיכום על כך עם אוהדי הקבוצה.

הקבוצה המשתפרת של העונה היא מחזיקת גביע המדינה בכדורגל, בני יהודה, אשר במשחקיה נרשמו רק 5 מקרים של גזענות העונה, שרובם הושתקו על ידי חלק מאוהדי הקבוצה, לעומת 11 מקרי גזענות חמורים יותר של אוהדי הקבוצה בעונה שעברה.

 

ממצאים נוספים:

שירים נפוצים: 

השירים הנפוצים ביותר הם “הקבוצה הגזענית של המדינה” ו-“שיישרף לכם הכפר” והם מושרים על ידי אוהדי בית”ר ירושלים. החל מאמצע חודש מרץ ועד לסיום העונה, קריאות גזעניות נתקלו בבוז. מחודש אוגוסט עד פברואר נרשמו 3 מקרים של השתקת הקריאות ביציעים.

השחקנים הכי מקוללים (בקריאות גזעניות):

השחקנים שספגו את המספר הרב ביותר של קריאות גזעניות הם מהראן לאלה וסלים טועמה, שחטפו שניהם קריאות גזעניות על ידי אוהדי מכבי תל אביב. גזענות כנגד שחקנים ספציפיים שמשחקים על הדשא נרשמה ב-8 משחקים שונים על ידי אוהדי בית”ר ירושלים, 4 פעמים על ידי אוהדי בני יהודה, פעם אחת על ידי אוהדי מכבי תל אביב ופעם אחת על ידי אוהדי מכבי חיפה.

מילות נאצה: 

המילים “שואה” או “נאצים” נשמעו העונה ב-5 משחקים על ידי אוהדי הפועל תל אביב, ב-2 משחקים על ידי אוהדי מכבי חיפה ובמשחק אחד על ידי אוהדי בני סכנין.

התפרעויות אוהדים: 

העונה נרשמו 45 מקרים של התפרעויות אוהדים, לעומת 47 בעונת 2015/16. ב-8 משחקים שונים התפרעו אוהדי בני סכנין ובית”ר ירושלים ביציעים, אחריהן מכבי תל אביב והפועל תל אביב עם 7 מקרים של התפרעות אוהדים, בני יהודה ובאר שבע עם 4 מקרים, מכבי חיפה והפועל אשקלון עם 3 מקרים, והפועל כפ”ס עם 2 מקרים.

עונשים: 

עונש הפחתת הנקודות לבית”ר ירושלים הוכח כיעיל נגד הגזענות והאלימות ביציעי הקבוצה, שירדו באופן דרמטי ביציעי בית”ר. כבר בעונת 14/15 נמצא כי עונש הפחתת נקודות יעיל, וגם אז הפסיק לחלוטין את הקריאות הגזעניות למשך ששת השבועות האחרונים של העונה.

הטובות ביותר:

במשחקיהן של הפועל חיפה, עירוני קריית שמונה, בני סכנין, בית”ר ירושלים ומכבי חיפה ישנו גינוי קבוע מצד הכרוז והמועדון לביטויים של גזענות ואלימות. בכל משחקיהן של הפועל רעננה, עירוני קריית שמונה, מ.ס אשדוד ומכבי פתח תקווה, לא נרשמו אירועים של גזענות או אלימות פיזית ביציעים.

אירועים חמורים במהלך עונת 2016/17:

מחזור 7: קטטה בין אוהדי מכבי חיפה לבין אוהדי מכבי תל אביב בנתניה

מחזור 8: קטטה בין אוהדי מכבי תל אביב לבין אוהדי הפועל באר שבע

מחזור 11 ו-15: קריאות “מוות לערבים” על ידי אוהדי בית”ר ירושלים, מול בני סכנין ומול עירוני קריית שמונה

מחזור 26: לקראת המחזור נרשם אירוע של דקירת אוהדי כדורגל של מכבי חיפה על ידי אוהדי מכבי תל אביב, בסמוך למשחק כדורעף שאינו קשור לליגת העל בכדורגל

מחזור 32: אירועי אלימות וגזענות קשים בין אוהדי בני סכנין לבין אוהדי מכבי תל אביב, במפגש בין הקבוצות באצטדיון דוחא

מחזור 35: לקראת תחילת המחזור נערכה “הלוויה” שערכו אוהדי מכבי תל אביב להפועל תל אביב, שכללה נשיאת ארון מתים ושריפת בובת תינוק. לקראת אותו מחזור פרצו אוהדי הפועל תל אביב לדשא והתעמתו באופן אלים עם שחקני קבוצתם במהלך אימון

תכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ מופעלת זה למעלה מעשור על ידי הקרן החדשה לישראל. התכנית פועלת בתמיכת אופ”א ובשיתוף ההתאחדות לכדורגל, מנהלת הליגה והקבוצות עצמן. כ-40 משקיפים, אוהדי כדורגל, מדווחים מדי שבוע מהיציעים על עברות של גזענות, הסתה ואלימות, וגם על תופעות של הגינות ביציעים ועל כר הדשא. העונה נשלחו משקיפים לכל אחד מ-240 משחקי ליגת העל. הדו”ח הסופי נעשה על ידי שקלול כל דו”חות המשקיפים.
התכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים” כוללת פעילויות לקידום חברה משותפת, סובלנות ושוויון בכדורגל הישראלי. העונה יצאנו זו השנה השנייה עם ‘קול קורא’ בשיתוף ההתאחדות לכדורגל לקבוצות הפועלות למען שוויון וחיים משותפים. עד כה חולקו  27 מענקים של 5,000 ₪ ליוזמות שונות ברחבי הארץ. היוזמות שזכו במענקים השתתפו בטקסים שנערכו במשחקי חצי גמר וגמר גביע המדינה.

כמו כן, ערכנו במהלך העונה שני אירועים מרכזיים: הראשון התקיים במתקן חולות בהשתתפות פליטים השוהים במתקן, קבוצות הנוער של בני יהודה ובני סכנין, נציגי הקבוצה הבוגרת של הפועל תל אביב ושחקן מכבי נתניה, אמיה טגה. האירוע השני התקיים ב’מרכז חינוך ליאו בק’ בחיפה, בהשתתפות מאמן נבחרת ישראל, אלישע לוי, קפטן מכבי חיפה, דקל קינן, שחקן הפועל חיפה, עהאד עזאם, שחקן הפועל פתח תקווה, יואב זיו ושחקנים ושחקניות נוספים.

 

מספר אירועי הגזענות והתפרעויות אוהדים העונה (עפ”י דו”חות משקיפי ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’). בסוגריים מספר האירועים בעונה הקודמת.

קבוצה מספר מקרי הגזענות ביציעים השלכת חפצים, קריאות אלימות והתפרעות אוהדים
1.      בית”ר ירושלים 35 (32) 8 (13)
2.      מכבי תל אביב 16 (21) 7 (8)
3.      בני יהודה 5 (11) 4 (0)
4.      מכבי חיפה 3 (2) 3 (8)
5.      בני סכנין 0 (2) 8 (7)
6.      הפועל תל אביב 0 (2) 7 (2)
7.      הפועל באר שבע 1 (0) 4 (3)
8.      הפועל אשקלון 1 (-) 3 (-)
9.      הפועל כפר סבא 0 (2) 2 (3)
10.    הפועל חיפה 1 (0) 0 (0)
מכבי פ”ת 0 (1) 0 (1)
עירוני ק”ש, הפועל רעננה, מ.ס אשדוד 0 (0) 0 (0)

ניתוח לפי חודשים

חודש כמות מחזורים מס’ אירועי גזענות מס’ אירועי השלכת חפצים/התפרעות אוהדים
אוגוסט 2 3 2
ספטמבר 3 5 7
אוקטובר 3 2 3
נובמבר 3 6 6
דצמבר 5 7 5
ינואר 4 3 3
פברואר 4 5 4
מרץ 3 5 2
אפריל 6 5 4
מאי 3 1 1

 

#כללי