חזרה

שינוי היסטורי בבית״ר ירושלים

דוח סיכום עונת 18/19 של תכנית בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים של הקרן החדשה לישראל קובע: ירידה חדה במספר הקריאות הגזעניות בכל המגרשים ושינוי היסטורי בבית״ר ירושלים – כמעט ולא נרשמו קריאות גזעניות לאורך כל העונה. כמו כן, ירידה גם בכמות הקריאות הגזעניות במכבי ת״א. בני יהודה הפכה לראשונה לשיאנית הקריאות הגזעניות. ברכות למועדון הכדורגל בית”ר ירושלים – F.C. Beitar Jerusalem ולבעלים משה חוגג על השינוי המבורך. המשיכו כך!

דוח סיכום עונת 18/19 של התכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים”:

ירידה חדה במספר הקריאות הגזעניות בכל המגרשים;
שינוי היסטורי בבית״ר ירושלים – כמעט ואין קריאות גזעניות;
ירידה גם בכמות הקריאות הגזעניות במכבי ת״א;
בני יהודה הפכה לראשונה לשיאנית הקריאות הגזעניות.

• דו”ח ההגינות לסיכום עונת 18/19 של התכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ של הקרן החדשה לישראל קובע: ירידה חדה במספר הקריאות הגזעניות ביציעים – 19 העונה לעומת 54 בעונה הקודמת.

• בית״ר ירושלים היא הקבוצה המשתפרת ביותר עם 2 מקרי גזענות, שהושתקו על ידי רוב הקהל, לעומת 18 מקרים בעונה שעברה.

• שיפור משמעותי גם ביציעי מכבי תל אביב כאשר נשמעו ביציעיה 5 קריאות גזעניות ע״י קהל אוהדים, לעומת 16 בעונה שלפניה.

• בני יהודה, לראשונה אי פעם, היא שיאנית הקריאות הגזעניות. במשחקיה נשמע 12 פעמים קריאות גזעניות לעומת 13 בעונה שעברה.

• הקריאה הגזענית הנפוצה ביותר, היא של אוהדי בני יהודה: ״בית״ר, אתם קהל של ערבים״.

• העונה נשמעו 3 מקרים של נהמות של קהל לעבר שחקנים, לעומת 7 מקרים בעונה שעברה.

—–

בית”ר ירושלים נבחרה לקבוצה המשתפרת בנוגע לכמות הקריאות הגזעניות ביציעי הקבוצה, שתי קריאות בלבד לאורך העונה, כאשר כל הקריאות שנשמעו הושתקו על ידי חלק גדול של הקהל, זאת לעומת 19 בעונה הקודמת. יחד עם זאת, בית”ר היא שיאנית האירועים של התפרעות ביציע והשלכת אבוקות, עם עשרה אירועים בסך הכל. כמו כן, ביציעי בית״ר נשמעו לאורך העונה פעמים בודדות של קריאות כנגד יצחק ולאה רבין ז”ל.

יש לציין כי הקריאה שהייתה נפוצה בשנים קודמות ביציעי בית״ר: ״הקבוצה הגזענית של המדינה״, לא נשמעה העונה ביציעים כלל. הקריאה ״שיישרף לכם הכפר״ נשמעה במשחק אחד בלבד, על ידי 300 אוהדים, והושתקה במהרה על ידי אלפים ביציע.

גם ביציעי מכבי תל אביב חל שיפור משמעותי, כאשר ביציעי הקבוצה נשמעו 5 פעמים קריאות גזעניות על ידי קהל אוהדים, לעומת 16 בעונה שלפניה. 4 מתוך הקריאות היו של בודדים והושתקו על ידי רוב יושבי היציע.

לראשונה מאז שהתכנית פועלת (16 שנים), בני יהודה היא שיאנית הקריאות הגזעניות. במשחקיה נשמע 13 פעמים המשפט: ״אתם קהל של ערבים״, על אוהדי בית״ר ירושלים. בנוסף, ביציעי בני יהודה נשמעו נהמות (פעמיים), קריאות שיישרף לכם הכפר (פעמיים), ועוד 4 מקרים של קריאות גזעניות על ידי בודדים ביציע. יש לציין שהחל מפתיחת העונה ולאורך רובה הייתה מחאה של אוהדי בני יהודה כנגד הנהלת הקבוצה, דבר שתרם לא מעט להתגברות הקריאות הגזעניות במטרה שיומטו עונשים על הנהלת הקבוצה. כדי להיאבק בתופעה בני יהודה ומכבי נתניה ערכו בשיתוף התכנית ״בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים״ סרטון שקורא להימנע מגזענות ואלימות בגמר הגביע. כאן הוידאו למקרה שפספסתםן: https://www.facebook.com/kickitout.IL/videos/337072070333236/

במשחקי בני סכנין נרשמו ארבעה מקרים של התפרעויות אוהדים, שלושה מהם היו חריגים ואלימים במיוחד. לא נשמעו קריאות גזעניות בכל משחקי הקבוצה. פעם אחת בלבד התקיימה קטטה אלימה בין שני מחנות אוהדים מחוץ ליציעים, במשחק בין בית״ר ירושלים לבין הפועל תל אביב במחזור ה-13. כמו כן, התרחש עימות אלים במהלכו הותקף אוטובוס אוהדי בית״ר ירושלים שהיה בדרכו למשחק בסכנין.

בבתי הדין המשמעתי עמדה בית״ר ירושלים לדין 8 פעמים, מכבי חיפה 5, בני יהודה, הפועל חיפה, מכבי חיפה ומכבי ת״א 4, מכבי נתניה 3 ובני סכנין 3 פעמים. רק מכבי נתניה ובני יהודה עמדו לדין על גזענות, פעם אחת כ״א.

—–

דו”ח ההגינות לסיכום עונת 2018/19 של התכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ מיסודה של הקרן החדשה לישראל הורכב על סמך דוחות של משקיפים בכל משחקי ליגת העל. על סמך עדותם של משקיפים אלו הורכב הדו”ח, שמאגד את כל האירועים הגזעניים והאלימים, תוך הצלבת המידע עם פעולות בית הדין, דו”חות השיפוט, סיקור תקשורתי ועם הקבוצות עצמן. הדו”ח שואף לכלול בתוכו את כל האירועים שהאוהד הסביר עלול היה להיתקל בהם במגרשי הכדורגל.

לאורך העונה כולה התקיימו לפני משחקי הליגה טקסים בשיתוף עמותות חברתיות שונות וזאת בהובלת מנהלת הליגה. כמו כן, זו הייתה העונה השנייה של הנבחרת לאחריות חברתית, פרויקט ייחודי של ׳בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים׳ בשיתוף ההתאחדות לכדורגל וארגון שחקני הכדורגל. במסגרת הפעילות העונתית 16 שחקנים ושחקניות נבחרו לייצג את הערכים של שוויון, סובלנות וקבלת האחר בכדורגל. לאורך העונה נערכו אירועים שונים הכוללים, בין היתר, טורנירים ופאנלים של כדורגלנים במוסדות חינוכיים, בהובלת שחקני הנבחרת: גל אראל, שלומי אזולאי, אחמד עאבד, דני עמוס, דיא סבע, שרן ייני, מאור בוזגלו, דניאל סופר, שי שדה, זיו כבדה, מהראן ראדי, אשרת עיני, נורה אבו שנב, סמיר עבד אל-חי, אורן כהן ואמייה טגה (קפטן של כבוד).

#כללי