חזרה

צפו בסרטון המגניב שהפקנו לכבוד יום האישה

 

15/03/2017

 לכבוד יום האישה הבינלאומי בחרנו להודות לעשרות המנכ”ליות של הארגונים המוענקים של הקרן. בזמן שבישראל אחוז הנשים במשרות ניהול נמוך משמעותית מאחוז הגברים, בקרב ארגוני הקרן יש למעלה מ-50% מנכ”ליות! 

mankaliot

לחצו כאן כדי לצפייה בסרטון שהפקנו לכבוד המנהיגות שלנו

בהקשר הזה תפסנו לשיחה את מנכ”לית הקרן החדשה לישראל- רחל ליאל. רחל שמשה בעבר מנכ”לית שתיל ולפני כן ביצעה מספר תפקידים במגזר הציבורי. משרת הניהול הראשונה שלה הייתה לפני שנים רבות, כשמונתה לסגנית מנהל אגף השיקום במשרד העבודה והרווחה. הניסיון ארוך השנים שלה מעניק לה פרספקטיבה רחבה שמאפשרת לבחון את התקדמות המאבק הפמניסטי בישראל במרוצת השנים.

“מצד אחד יש שיפור עצום ומרשים בחלק מהמדדים של מעמד הנשים”, היא אומרת, “לדוגמא יש יותר סטודנטיות מסטודנטים בחלק מהאוניברסיטאות, יש הרבה יותר נשים בעמדות ניהול מאשר בעבר ותראה איזה ווליום מייצר יום האישה ב-2017 לעומת לפני 20 שנה. היום הרי לא תמצא כלי תקשורת אחד שלא מתייחס ליום הזה בהרחבה. גם בתחום של מודעות להטרדות מיניות ישראל עברה מהפיכה כשנשים כיום פשוט לא מוכנות לשתוק יותר. מצד שני, וזה קצת קשה להאמין, יש עדיין מפלגות בישראל שלא מאפשרות לנשים להיות חלק מהן ולנו זה כבר נראה נורמלי כי התרגלנו. כשאני מספרת את זה לאנשים בחו”ל הם פשוט בשוק מהעובדה הזו והתגובה שלהם מזכירה לי עד כמה מדובר במשהו לא מובן מאליו ולא לגיטימי. בחצי הכוס הריקה יש גם את התופעה המחרידה של רצח נשים בתוך המשפחה בחלקים של החברה הערבית, תופעות של הדרת נשים מאירועים רשמיים ומהמרחב הציבורי בישראל, תקיפות אלימות של נשים וילדות על רקע דתי וכמובן שעדיין ישנו הפער הבלתי מתקבל על הדעת בשכר בין גברים ונשים- למעלה מ-30%! נשים בישראל עדיין יותר עניות מגברים, אחוזן בקרב עובדי הקבלן גבוה בהרבה מאחוז הגברים וכך גם בקרב מחזיקי המשרות החלקיות. ועדיין, כשאני מסתכלת על הרבה זוגות צעירים היום בישראל אני רואה מודעות גדולה לשוויון בין בני הזוג בגידול ילדים. כלומר- ישנן מגמות סותרות בנושא הזה, התקדמות מרשימה לצד נסיגה שאין לה מקום במדינה דמוקרטית”.

rachel2

 איך את מסבירה את הכמות האדירה של המנכ”ליות בקרב ארגוני החברה האזרחית שהקרן תומכת בהם לעומת שאר החברה הישראלית?
“יש חפיפה בין הנתון הזה לבין הערכים שהקרן החדשה לישראל מאמינה ופועלת עבורם. כמות המנכ”ליות המדהימה בקרב הארגונים המוענקים שלנו משקפת בצורה הכי תכלסית שאפשר את תפיסת העולם של הקרן- ערכים של שוויון, הוגנות, הזדמנויות שוות לכולם והאמונה שנשים יכולות לעשות כל מה שגברים יכולים לעשות. את אותם ערכים שאנחנו מדברות עליהם היום, ביום האישה, הקרן מיישמת גם לגבי קבוצות אוכלוסיה אחרות בחברה הישראלית- עולים חדשים, פלסטינים אזרחי ישראל ומיעוטים נוספים. אנחנו מאמינים שגם להן ולהן מגיעה הזדמנות שווה להתקדם ולחיות בכבוד. רק כך תהיה לנו חברה פלורליסטית באמת, כזו שמכילה ומכבדת את כולן וכולם”.

אחד ההישגים של הפעילות למען שוויון מגדרי בישראל הוא שהיום לכולם ברור שמדובר בסוגייה פוליטית לכל דבר. האם לדעתך שיתוף פעולה פוליטי אמיתי בין חברות כנסת ושרות ממפלגות שונות למען קידום מעמד האישה הוא דבר אפשרי, או שהפוליטקיה המפלגתית גוברת על זה?
“זה בהחלט אפשרי וישנם כבר שיתופי פעולה חוצי מפלגות בנושא זכויות נשים, כמו למשל במקרה של “חוק מענק הסתגלות לנשים ששהו במקלט לנשים מוכות” שאיחד ח”כיות מכל קצוות הקשת הפוליטית- מזהבה גלאון דרך עאידה תומא סלימן ועד שולי מועלם. זו דוגמא מובהקת לכך שעיסוק בזכויות נשים יכול לעקוף את הבדלי הגישות בין ימין ושמאל בנושאים הקשורים לקונפליקט ביננו לבין הפלסטינים וליצור אג’נדה משותפת מוסכמת. לסיום אני רוצה להביע תקווה שנשים יקחו חלק פעיל יותר בהחלטות שקשורות למלחמה מול שלום. אני מאמינה שאם נשים תהיינה מעורבות יותר- יהיה לנו יותר שלום ופחות מלחמה”.

#כללי