חזרה

סקוּפ! ביבי צודק, אנחנו נגד הגירוש

ביבי צודק.

כן, בדיוק מה שקראת.

בשבוע שעבר האשים ראש הממשלה בנימין נתניהו את הקרן החדשה לישראל בסיוע נרחב לקמפיין נגד גירוש מבקשי המקלט. נתניהו אפילו שיתף מאמר מאתר ימין שבו נאמר שהקרן מגייסת בימים אלו סכומים נוספים להפגנות, לסנגור משפטי ולתמיכה במועמדים לגירוש.

אנחנו מודים באשמה.

הקרן תמכה בתושבי דרום תל אביב ובמבקשי המקלט בסכום של 130 אלף דולר, וכעת אנו מגייסים לפחות כ-50 אלף נוספים למאבק בגירוש, לתמיכה בפרויקטים קהילתיים בשכונות ולסיוע למבקשי המקלט. הקרן מסייעת לאלפי ישראלים להתארגן למאבק בגירוש, ולאלפי יהודים אמריקאים נוספים לתמוך במאבק.

והנה עוד סקופ לנתניהו: ב-24 לפברואר תתקיים בתל אביב ההפגנה המרכזית נגד הגירוש. כולנו נגיע לשם. כי את המעשה הנורא והמיותר הזה חייבים לעצור. לפרטים על הסעות מרחבי הארץ לחצו כאן.

לתרומה למאבק בגירוש, לחצו כאן.

בניגוד לנתניהו וממשלתו, אנחנו לא חושבים ש-30 אלף מבקשי מקלט מהווים סכנה, אלא להפך. מבקשי המקלט תורמים לכלכלה הישראלית. אנחנו גם יודעים שהסיוע לפליטים מחזק את מעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל, ואת חוסנה המוסרי.

בניגוד לנתניהו וממשלתו, אנחנו לא חושבים שמבקשי המקלט אחראים למשבר בדרום תל אביב, אלא הממשלה שהסיעה אותם לשם, שבמשך שנים מנעה תקציבי סיוע ופיתוח מהשכונות, ושכעת מסכסכת אוכלוסיות חלשות אלו באלו.

בניגוד לנתניהו וממשלתו, אנחנו מאמינים בחברה הישראלית ויודעים שהיא מסוגלת להירתם לקליטתם הזמנית של הפליטים ברחבי הארץ, כך שהנטל הלא הוגן יוסר מעל השכונות המוחלשות.

בניגוד לנתניהו וממשלתו, אנחנו חושבים שמאות הרבנים ואלפי הישראלים שהתגייסו למאבק בגירוש מבקשי המקלט – וביניהם תושבי דרום תל אביב רבים – מהווים את פניהן היפות והאמיתיות של היהדות ושל מדינת ישראל.

בשבועות האחרונים היינו עדים להתעוררות אזרחית חסרת תקדים בישראל. ממרפסות ברחבי תל אביב נתלים עוד ועוד שלטים נגד הגירוש. במסעדות ובמועדונים תמצאו הודעות “בית עסק נגד הגירוש”. מדי יום מתפרסמות עצומות, מאמרים וקריאות פומביות נגד גירוש הפליטים – אנשי הייטק ותקשורת, טייסים ואמנות, אנשי התנועה הקיבוצית, אקדמאים וארגוני סטודנטים, אנשי חינוך, משפטנים ורופאים יצאו בקריאות מאורגנות לממשלה לבדוק את בקשות המקלט של אזרחי אריתראה ודרום סודאן, לקיים את מחויבויותינו במסגרת אמנת הפליטים, ולבטל את הגירוש הקולקטיבי של אלפי בני אדם, רבים מהם קורבנות מלחמה, מאסרים ועינויים. והמרגש מכל – משפחות ואזרחים מכל רחבי הארץ התנדבו לארח פליטים ולקלוט אותם בשכונותיהם וביישוביהם.

יחד, כולם הוכיחו שיש אלטרנטיבה הומנית וחוקית לגירוש.

הקרן גאה בתפקיד שהיא ממלאת בסיוע ליוזמות האלו. לאורך השנים, תמכנו בארגונים שמחזקים את שכונות דרום תל אביב (“כח לקהילה”, “אחותי”, “פרדס”, המאבק למען דיור ציבורי, ועוד), וגם בארגוני הפליטים, כמו א.ס.ף ואליפלט. כעת מצטרפת הקרן לקמפיין הציבורי שאלפי ישראלים מארגנים במטרה לעצור את הגירוש. פרטים על שלל אירועי המחאה וההסברה, שיתקיימו בכל רחבי הארץ, אפשר למצוא כאן.

המאבק הזה רק יצא לדרך, והמבחנים הקשים יגיעו כשהממשלה (שכבר מחלקת צווים למבקשי המקלט) תנסה להוציא לפועל את הגירוש עצמו. אבל ההתבטאויות של נתניהו ויתר השרים מלמדות עד כמה הם הופתעו מהתגובה הציבורית הספונטנית.

המאבק נגד הגירוש הוא לא “עוד” ויכוח בפוליטיקה הישראלית, אלא קרב על מי שאנחנו כבני אדם וכמדינה. אנחנו חייבים ויכולים לנצח בו.

נתראה בהפגנה ב-24.2

#כללי