חזרה

סיכום הסיבוב הראשון בליגת העל 17/18 – גזענות ואלימות  14/12/2017

צילום: פלאש 90 יונתן סינדל

דו”ח ההגינות לסיכום הסיבוב הראשון לעונת 2017/18 של תכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ של ‘הקרן החדשה לישראל’ מורכב עפ”י דוחות של משקיפים בכל משחקי ליגת העל. על סמך עדותם של משקיפים אלו הורכב דו”ח ראשון מסוגו, שמאגד את כל האירועים הגזעניים והאלימים, תוך הצלבת המידע עם פעולות בית הדין ודו”חות השיפוט, עם הסיקור התקשורתי ועם הקבוצות עצמן. הדו”ח שואף לכלול בתוכו את כל האירועים שהאוהד הסביר עלול היה להיתקל בהם במגרשי הכדורגל:

  • בסיבוב הראשון של העונה המשיכה המגמה של העונה שעברה, של ירידה במספר ובעוצמת מקרי הגזענות ביציעים. מתוך 21 מקרים של קריאות או נהמות גזעניות, 10 הושתקו בצורה חדה על ידי יושבי היציע.
  • השיפור הגדול ביותר נרשם בבית״ר ירושלים, שם חלה ירידה דרסטית. אמנם נרשמו 6 מקרים של קריאות גזעניות, אך כל אותן קריאות הושתקו באופן מיידי ומוחלט על ידי רוב יושבי היציע. השירים: ״הקבוצה הגזענית של המדינה״ ו״שיישרף לכם הכפר״ מושתקים על ידי הרוב בכל פעם שהם נשמעים ביציעי בית״ר.
  • מכבי תל אביב לראשונה היא הקבוצה בה נשמעו המספר הרב ביותר של קריאות או נהמות גזעניות, 7, כאשר פעם אחת בלבד אירועים אלו הושתקו על ידי חברי היציע. האירועים כוללים את המילים: ״שער 5 מוסלמים״, ״טועמה/לאלה מחבל״ ואירועים של בודדים או עשרות שנהמו כלפי שחקנים ערבים או שחומי עור. כל המקרים הללו הושמעו על ידי חלק קטן מאוד בקהל (עד עשרות) ולא משקפים את הרוב הגדול של האוהדים ביציע.
  • בסיבוב הראשון נרשמו 12 מקרים של קריאות גזעניות ביציעים, לעומת 15 בתקופה המקבילה בעונה שעברה ו-32 לפני שתי עונות, אך תופעת השתקת הקריאות יותר מהכפילה את עצמה. גם הקריאות שמושמעות העונה הן בדר״כ ע״י חלקים קטנים בקהל האוהדים.
  • מלבד מקרה אחד (אוהדי בני יהודה מול קריית שמונה), לא נרשמו נהמות של יותר מבודדים עד עשרות ביציע ולא נשמעו קריאות גזעניות של יותר מעשרות אנשים ביציעים השונים.
  • לא נרשם אף אירוע של אלימות המונית ביציעים או מחוצה להם, אלא רק ארבעה עימותים נקודתיים בתוך היציעים, בין מחנות אוהדים, או בין אוהדים בודדים לבין מאבטחים. מחוץ ליציעים נרשמו שלושה אירועים נקודתיים של אלימות ולא התפתחו קטטות המוניות.
  • בסיבוב הראשון נרשם מספר גדול יחסית של השלכת אבוקות ו/או רימוני עשן, 8 סה״כ. בנוסף, נרשמו 10 מקרים של השלכות חפצים מהיציע למגרש.
  • שירים נוספים שראויים לגינוי: עשרות מאוהדי מכבי ת״א שרו פעמיים: ״ניקח לכם את הבנות..כשנאנוס אותן נצעק״ כנגד הפועל תל אביב, עשרות מאוהדי מכבי חיפה שרו פעמיים: ״ניאו-נאצים״ כנגד מכבי תל אביב, וכאלף אוהדי בני יהודה שרו 3 שלוש פעמים: ״אתם קהל של ערבים״, כנגד בית״ר ירושלים.
  • בית הדין של ההתאחדות לכדורגל העמיד 18 פעמים קבוצות על התפרעות אוהדים או התנהגות בלתי הולמת של אוהדים, ופעם אחת בלבד, את בני יהודה, על קריאות גזעניות. מכבי חיפה עמדה 5 פעמים לדין, בית״ר ירושלים 4 פעמים ובני סכנין 3 פעמים.

מספר אירועי הגזענות והתפרעויות אוהדים בסיבוב הראשון של עונת 17/18

קבוצה מספר מקרי הגזענות ביציעים (מקרים שהושתקו ע״י החברים ליציע) השלכת חפצים, הדלקת רימוני עשן ואבוקות, והתפרעות אוהדים
1.       מכבי ת״א 7 (1) 1
2.       בית״ר ירושלים 6 (6) 3
3.       מכבי חיפה 1 (-) 5
4.       בני יהודה 3 (-) 2
5.       בני סכנין 2 (2) 1
6.       מכבי נתניה 1 (1) 2
7.      מכבי פ״ת 1 (-) 0
8.      הפועל חיפה, הפועל באר שבע, הפועל אשקלון, מ.ס אשדוד 1
הפועל רעננה, הפועל עכו, עירוני ק״שׁ

סיכום העמדה לדין בביהד של ההתאחדות לכדורגל

קבוצה התפרעות אוהדים / התנהגות בלתי הולמת של אוהדים גזענות אוהדים
1.      מכבי חיפה 5
2.      בית״ר ירושלים 4
3.      בני יהודה 2 1
4.      בני סכנין 3
5.      מכבי נתניה 2
6.      מכבי תל אביב, הפועל חיפה, הפועל באר שבע, מ.ס אשדוד 1
הפועל עכו, הפועל רעננה, הפועל אשקלון, מכבי פ״ת ועירוני ק״ש

 

#כללי