חזרה

סיכום הסיבוב הראשון בליגת העל – גזענות ואלימות במגרשים

20/12/2016

דו”ח ההגינות לסיכום הסיבוב הראשון לעונת 2016/17 של תכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ של ‘הקרן החדשה לישראל’ מורכב עפ”י דוחות של משקיפים בכל משחקי ליגת העל. על סמך עדותם של משקיפים אלו הורכב דו”ח ראשון מסוגו, שמאגד את כל האירועים הגזעניים והאלימים, תוך הצלבת המידע עם פעולות בית הדין ודו”חות השיפוט, עם הסיקור התקשורתי ועם הקבוצות עצמן. הדו”ח שואף לכלול בתוכו את כל האירועים שהאוהד הסביר עלול היה להיתקל בהם במגרשי הכדורגל:

 

·      בסיבוב הראשון של העונה חלה ירידה משמעותית במספר הקריאות  בעלי מאפיינים גזעניים ביציעים, 15 העונה לעומת 32 בסיבוב הראשון של העונה שעברה.

·      לא נרשמו אירועים של אלימות ביציעים שחדרה למגרשים. נרשמו 8 אירועים של השלכת חפצים והתפרעות אוהדים ביציע, לעומת 11 בעונה שעברה.

·      בית”ר ירושלים מובילה את מדד הגזענות עם קריאות בעלי אפיונים גזעניים ב-11 מתוך 13 משחקים.

·      הקריאות הנפוצות ביותר ביציעי בית”ר הן: “היא עולה הקבוצה הגזענית של המדינה” ו”שיישרף לכם הכפר” (כנגד ערבים). במשחק אחד בלבד, מול בני סכנין, נשמעו גם הקריאות “מוות לערבים” ו-“מוחמד מת”. רק במשחק זה הועמדה בית”ר לדין בהתאחדות לכדורגל.

·      ביציעי מכבי ת”א ובני יהודה נשמעו פעמיים קריאות בעלי מאפיינים גזעניים.

·      בשבעה מקרים שונים נשמעו קריאות או נהמות גזעניות אל עבר שחקנים ספציפיים, אך בשישה מהמקרים האוהדים ביציע גרמו להפסקת הקריאות באופן מיידי. מקרים כאלו נרשמו 3 פעמים ביציעי בית”ר ירושלים, פעם אחד ביציע הפועל ב”ש ופעם אחת ביציע בני יהודה. תופעת הפסקת הקריאות ע”י החברים ליציע היא חיובית ותורמת למיגור הגזענות.

·      ביציעי הפועל תל אביב נשמעו “שירי שואה” פעמיים במהלך העונה. יש לציין שמאז שעמותת האדומים וההנהלה ביקשו מהאוהדים להימנע מקריאות אלו, הן נעלמו מהמגרשים.

 

מסקנות נוספות

·      בחודש אוקטובר העונה נרשמו שני מקרים של קריאות גזעניות, לעומת 13 מקרים באוקטובר של העונה שעברה.

·      בית”ר ירושלים הועמדה לדין העונה על 7 מקרים על התפרעות אוהדים, קריאות גזעניות או התנהגות בלתי הולמת של אוהדים. אחריה בני יהודה עם 3 העמדות לדין, הפועל ת”א עם 2 העמדות לדין, וקבוצות נוספות עם העמדה בודדת לדין, בבית הדין השמעתי של ההתאחדות לכדורגל.

·      קבוצות בליגת העל הועמדה העונה 12 פעמים על התפרעות אוהדים, לעומת 16 בעונה שעברה. והועמדו לדין על קריאות גזעניות פעם אחת, לעומת 3 בעונה שעברה.

·      ביציעי בית”ר נשמעו 4 פעמים קריאות גזעניות כלפי שחקנים ספציפיים על הדשא, אך שלושה מתוך המקרים הושתקו על ידי יושבי היציע.

·      על פי התפלגות לחודשים של מקרי הגזענות והתפרעות האוהדים לא ניתן להצביע על תקופה של עלייה או ירידה במקרי הגזענות והאלימות מהמגרשים. בכל חודש נרשמו בין 2 ל-4 מקרים של קריאות עם מאפיינים גזעניים, ו1-2 מקרים של התפרעות אוהדים/השלכת חפצים.

·      ביציעי הפועל תל אביב נרשמו שני מקרים חיוביים של עידוד הקבוצה הירידה. ביציע סכנין נרשם אירוע אחד וביציעי קריית שמונה נציין לטובה את קריאת הכרוז כנגד גזענות לפני כל משחק בית.

·      מהלך הסיבוב הראשון נרשמו שני מקרים של התפרעות אלימה בין קהל אוהדים מחוץ לאצטדיון.

·      באופן כללי, ניתן להצביע על שיפור ניכר באופן הטיפול בקריאות גזעניות או באלימות. ישנן פחות תופעות שכאלו בהשוואה לשנים קודמות וקרב האוהדים בכל הקבוצות גוברת הנטייה להימנע מקריאות אלו בכל מיקרה.

 

 

 

מספר אירועי הגזענות והתפרעויות אוהדים בסיבוב הראשון של עונת 16/17

 

קבוצה מספר מקרי הגזענות ביציעים השלכת חפצים והתפרעות אוהדים
1.     בית”ר ירושלים 12 1
2.    בני יהודה 2 3
3.    מכבי תל אביב 2 1
4.    בני סכנין 0 2
5.    הפועל אשקלון 0 1
יתר הקבוצות 0 0

 

 

סיכום העמדה לדין בביה”ד של ההתאחדות לכדורגל

קבוצה התפרעות אוהדים / התנהגות בלתי הולמת של אוהדים גזענות אוהדים
   בית”ר ירושלים 6 1
בני יהודה 3 0
הפועל ת”א 2 0
הפועל אשקלון, מכבי חיפה, בני סכנין, מכבי ת”א 1 0
יתר הקבוצות 0 0

 

 

 

פעולות חיוביות של קבוצות ואוהדים

 

קבוצה מחווה של קבוצה או קהל לשחקן יריב פעילות יזומה במגרש כנגד גזענות
הפועל ת”א 2
בני סכנין 1 0
עירוני ק”ש 1

 

ניתוח לפי חודשים

 

חודש כמות מחזורים מס’ אירועי גזענות מס’ אירועי השלכת חפצים/התפרעות אוהדים
אוגוסט 2 4 1
ספטמבר 3 3 2
אוקטובר 3 2 1
נובמבר 3 4 2
דצמבר 2 3 0

 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל: https://www.facebook.com/kickitout.IL

הדוחות המלאים נמצאים באתר ה’קרן החדשה לישראל’: https://www.facebook.com/kickitout.I

#כללי