חזרה

נאומה של טליה ששון בהפגנת שלום עכשיו

28/05/2017

“מגילת העצמאות היא המסמך המכונן של ישראל. היא קובעת שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, והיא מדינה דמוקרטית המבטיחה שוויון חירות ואחווה לכל אזרחיה”. אלו הדברים שנשאה אמש (27.5.17) נשיאת הקרן טליה ששון, בהפגנת שלום עכשיו נגד הכיבוש ובעד שתי מדינות

gilad 170527 080

gilad 170527 048

מגילת העצמאות היא המסמך המכונן של ישראל. עקרונותיה הם החוט המלכד בין כל “השבטים” של אזרחי ישראל. היא קובעת שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, והיא מדינה דמוקרטית המבטיחה שוויון חירות ואחווה לכל אזרחיה.

רוב ממשלות ישראל פועלות כבר 50 שנה נגד עקרונות המגילה. הקמת ההתנחלויות והמשך השליטה הצבאית בעם הפלסטיני פוגעים בראש וראשונה בנו. הם מקעקעים את יסודות הדמוקרטיה הישראלית, וככל שישראל נחזית להיות לא דמוקרטית- היא מאבדת את הלגיטימיות שלה כמדינת הלאום של העם היהודי.

הממשלה הנוכחית פועלת נגד חזון מגילת העצמאות, ופועלת בגלוי נגד כל מי שנאבק נגד מדיניותה. ראש החץ של המאבק הם ארגוני זכויות האדם- כמו שוברים שתיקה ובצלם, יש דין, מחסום ווטש, רופאים לזכויות אדם, רבנים שומרי משפט, האגודה לזכויות האזרח, ואחרים- ארגונים נתמכי הקרן החדשה לישראל שהיא ארגון הגג בישראל להקמת חברה אזרחית והגנת זכויות אדם.

הארגונים הפכו לחוד החנית של האופוזיציה למדיניות הכיבוש של הממשלה. ככל שהארגון נלחם יותר למען עקרונותיו- כך המאבק נגדו הוא ספציפי יותר וחמור יותר. עד כדי כך הגענו שסגנית שר כינתה את שוברים שתיקה האויב שבפנים. יו”ר הכנסת הודיע לנו חגיגית בערב יום העצמאות מהר הרצל- שלא כל השמאלנים הם בוגדים. יפה מצדו.

לפני 21 שנה נרצח בכיכר הזאת ראש הממשלה רבין שהעיז לדבר על שלום ומחירו- פינוי שטחים בגדה המערבית. ראש ממשלה שהבין כמו שאנו מבינים היום- שהשגת הסכם שלום עם העם הפלסטיני הוא חיוני לשמירת צביונה של ישראל כמדינה דמוקרטית.

הוא נרצח בשיאו של מסע הסתה נגדו שעשה הימין. מסע הסתה בו נטל חלק ראש הממשלה דהיום.

יגאל עמיר רצח את האיש. הימין עושה מאז דה לגיטימציה לרעיון השלום ולשליחיו.

אנחנו כולנו, מחנה גאה, ציוני, ופטריוטי -דורשי שלום ומגיני הדמוקרטיה- מהווים שנים ארוכות מושא לדה לגיטימציה. הימין מבקש להציג אותנו כמחנה מפורר, חסר כוח שעבר זמנו; בוגדים, שאם הם בעד שוויון- אז הם אוהבים ערבים, ומי שאוהב ערבים שונא יהודים.

הציבור שהגיע לכאן הערב נותן תשובה ברורה לאותו ימין. אנחנו צאצאי דור המייסדים של המדינה; שירתנו את המדינה הזאת בכל דרך- בצבא, במקומות העבודה, סבינו הורינו ואנחנו בנינו את מוסדות המדינה- וכל אחד מכם- והלבנה הקטנה שהוא הוסיף. אנחנו לא נוותר על המדינה שלנו ועל חזונה. היא שייכת לנו. כי ישראל זה אנחנו.

אל לנו לשדר ייאוש והרמת  ידיים- מי שעושה כן- עוזר לימין להשליט את רעיונותיו הנלוזים. הם שמחים לשמוע שהתייאשנו.

עלינו לגבש הנהגה שמחוייבת בראש וראשונה לרעיון ואידאולוגיה. הנהגה ממוקדת מטרה וחדת מסרים. אמינה. שמוכנה לשלם מחיר אישי להשגת המטרות החיוניות לשלומה של מדינת ישראל.

אנחנו באנו לכאן כי אנחנו מאמינים שהשלום ניתן להשגה- כמו שהציגה למשל יוזמת ג’נבה הסכם שלום שמטפל בכל סוגיות הליבה ושני צדדים לו- פלסטינים שוחרי פלסטין וישראלים אוהבי המדינה.

אנחנו באנו הנה כי אנחנו מאמינים שיש להיאבק נגד מדיניות הממשלה שמעדיפה שטחים והתנחלויות ואינה חפצה לשלם את מחיר השלום.

באנו לכאן כי אנו חרדים לגורלנו, לגורל ילדינו ונכדינו. ובצדק. כי אנחנו לא מוכנים שילדנו ישלמו את מחיר המלחמה הבאה שלא תוביל אותנו לשום מקום.

אנחנו באנו לכאן כי אנחנו יודעים היטב שהשגת שלום עם הפלסטינים חיונית לישראל; היא אפשרית; ומכל מקום שווה לנסות להגיע לשם.

באנו לכאן כי אנחנו יודעים שעקרון שתי המדינות הוא הבסיס להשגת הסכם, שמשרת את האינטרסים החיוניים של ישראל ושל הפלסטינים גם יחד.

באנו לכאן כי אנו חשים את בסיס הדמוקרטיה בישראל רועד לנו מתחת לרגליים. כי אנחנו חרדים מה ילד יום. והוא ילד כנראה, לצערי.

באנו לכאן כי אנחנו מבינים שעלינו מוטל להציל את הבית- שהאש לוחכת כבר את שולי קירותיו. על כולנו להתלכד סביב רעיונות הליבה של מגילת העצמאות כדי להציל את ישראל. אבדן הדמוקרטיה הוא אבדן צלמה ותכלית קיומה של ישראל.

בימים אלה יתכן שנראה ניסיון נוסף אמריקאי לקדם את השלום. עלינו לנצל את ההזדמנות, אך לא לתלות בכך את כל יהבנו. קידום השלום והגנת הדמוקרטיה זה מעיינינו. עלינו לפעול בכל כוחנו להשיגם.

אני קוראת לכולנו להתגבר על חילוקי הדעות. לקבל אחד את השני למרות השונות בין עדות וזרמים ודעות ומחלוקות. להתאחד כל מי שישראל הדמוקרטית בלבבו כדי להציל את מדינת ישראל.
אם נתאחד, אם נאמין אם נאבק- גם נצליח כי ישראל זה אנחנו!

#כללי