חזרה

נאבקים נגד האש ובעד חיים משותפים

24/11/2016

fire website 2

חברות וחברים יקרים,השבוע האחרון היה קשה וממלא השראה כאחד. המראות מחיפה, מזכרון יעקב, מנטף ומכל שאר מוקדי השריפות ברחבי ישראל היו קשים מאוד. רבבות של ישראלים פונו מבתיהם, חלקם איבדו אותו לגמרי, ועשרות אלפי דונמים של חורש טבעי נשרפו כליל. הפגיעה של שריפת הענק הזו במשק הישראלי, בבעלי עסקים ובאזרחים רבים היא קשה ביותר ותורגש עוד חודשים ארוכים.

עם זאת, היה משהו מחמם לב בהתגייסות חסרת הפשרות של לוחמי האש האמיצים, כמו גם באופן שבו הישראלים הפגינו סולידריות ואחווה כלפי מי שפונו מבתיהם. ערבים ויהודים, דתיים וחילונים, כולם נתרמו כדי לכבות את הלהבות, הציעו מיטה חמה למי שנבצר ממנו להיכנס לביתו והזמינו זרים מוחלטים להתארח בביתם. ההתנהגות המרשימה של הציבור בזמן השרפה סיפקה לנו הצצה לאיך ישראל יכולה וצריכה להיראות: חברה סולידרית ואכפתית שיודעת לתמוך במי שנמצא במצוקה. כולנו תקווה שנראה את הלך הרוח הזה ממשיך לא רק במצבי קיצון ובעתות של סכנת חיים.

לצד הסולידריות מעוררת ההשראה של מאות אלפי אזרחים, אסור לשכוח שבמקביל נשמע כל הזמן קול מסית, מפלג ומשסה שבקע מהממשלה בירושלים. בזמן שבשטח פעלו אלפי לוחמי אש בגבורה מול להבות הענק, ראש הממשלה והשרים התעסקו בעיקר בסימון אשמים; בזמן שעשרות אלפי חיפאים, יהודים וערבים, מצאו מקלט בבתיהם של זרים שלא הכירו קודם, ראש הממשלה והשרים הגדירו את השרפה כ”מתקפת טרור” ודיברו על המגזר הערבי כולו כחשוד. שלא יהיה ספק: יש למצות את הדין בחומרה עם כל מי שהצית, בין אם הוא ישראלי ובין אם לא.

כמו כן, צריך לזכור שהנהגת הציבור הערבי בישראל קראה לציבור הערבי בישראל לסייע לאזרחים שפונו מבתיהם. גם ארגונים ערבים ומעורבים שהקרן תומכת בהם, כמו הפורום החיפאי נגד גזענות ומוסאווה, הצטרפו לקול שהשמיעו הח”כים הערבים וקראו לציבור להגיש עזרה וסיוע לאנשי כוחות הכיבוי שעבדו במרץ מסביב לשעון. חשוב לציין גם את הרשות הפלסטינית, ששלחה כבאיות וכבאים לסייע במאמץ וגרמו לישראלים רבים להודות להם מקרב לב.

fire website

(צילומים: גיל אליהו, ג’יני)
השרפה הזו הייתה מבחן לערך החיים המשותפים בישראל וליכולתם של יהודים וערבים לחיות יחד ולעבוד יחד. שתיל, שמזה למעלה מעשור מקדם את חיפה כמודל של חברה משותפת, נכח בשטח מהרגע הראשון ופעל כדי לסייע לציבור בעיר להישאר מאוחד ולהתגבר על האסון. בנוסף פעלו בשטח ברחבי הארץ גם ארגונים שונים ממשפחת הקרן: “יוזמת קרן אברהם”, “סיכוי” ו”המטה למאבק בגזענות” הפיצו הודעות בעברית מטעם מועצות מקומיות ערביות שהזמינו משפחות שפונו מבתיהן להתארח אצלן; “תג מאיר” שותף בארגון תפילה של אנשי דת מוסלמים, נוצרים ויהודים שתיערך ביום רביעי הקרוב (30/11) בבית הכנסת הקונסרבטיבי “מוריה” בחיפה. מבנה בית הכנסת עצמו נפגע קשות בשרפה; ארגון “טבקה” שלח סטודנטים יוצאי אתיופיה לשבת במוקדי העיריות השונות ולענות על שאלות של הציבור דובר האמהרית; הארגון “ליאו בק” ששייך לתנועה הרפורמית סייע לאלפי משפחות שפונו מבתיהם וסיפק להן ציוד, עזרה באריזת תכולת הבית, סיוע בהובלת רהיטים ועוד; וחברי גרעין שנת השירות של “נועם”, תנועת הנוער של התנועה המסורתית העסיקו את אלפי הילדים שהגיעו למרכזי הפינוי בחיפה.

הפעילות המבורכת של כל הארגונים השונים, שרק חלק ממנה הובא כאן, כמו גם אלפי ישראלים נוספים מכל קצוות הארץ, יהודים וערבים כאחד, מזכירה לנו שהיום, יותר מאי פעם, חשוב להיאבק על ערך החיים המשותפים. הדוגמה שסיפקה לנו העיר חיפה, כמו כם מקומות אחרים בארץ, בכוחה לספק השראה לכולנו שאפשר לקיים חברה משותפת שבה כולם שייכים. המבחן לקיומה של חברה משותפת היא בעתות משבר, ואנחנו מלאות תקווה לאחר שהחברה הישראלית עמדה במבחן הקשה הזה בהצטיינות.

בתקווה לימים שקטים,

רחל ליאל,                                                            רונית הד,
מנכ”לית הקרן החדשה לישראל                               מנכ”לית שתיל

#כללי