חזרה

משחק ראווה בצבעי הקשת

צילום: גלעד קוולרצ'יק

ביום ראשון 18.2 בעיצומו של חודש המאבק בהומופוביה בכדורגל של אופ”א נערך משחק ראווה בשם “כדורגל בצבעי הקשת” בין נבחרת ריינבול, המורכבת מהקהילה הגאה וסטרייטים לבין נבחרת אמני ישראל. המשחק הוא במסגרת התכנית בועטים את האלימות והגזענות מהמגרשים של הקרן החדשה לישראל ובשיתוף ההתאחדות לכדורגל. נבחרת ריינבול קיבלה חיזוק משחקני הנוער של הפועל קטמון ושחקני הנבחרת לאחריות חברתית. אמיה טגה לבש את מדי המאמן ושרן ייני הגיע כדי לעודד מהיציע. עוד הגיעו כדי להביע תמיכה: מרגול ורפי גינת.

 המשחק היה ציון דרך גם לרוי אוחנה, השחקן הטרנס’גנדר הראשון שערך את הופעת הבכורה בכדורגל גברים.

מארגני המשחק מהתכנית ‘בועטים את האלימות והגזענות מהמגרשים’ של הקרן החדשה לישראל דאגו לאווירה ססגונית באירוע ועוד לפני שריקת הפתיחה הניפו שלט “בועטים את ההומופוביה מהכדורגל”. המיזמים המשותפים של הקרן החדשה לישראל וההתאחדות לכדורגל הביאו לכך שההתאחדות הציעה את המגרש הלאומי לשעבר, אצטדיון רמת גן לארח המשחק.

המשחק קיבל את הליווי הצמוד של הנבחרת לאחריות חברתית, שהוקמה לאחרונה ביוזמה משותפת של תכנית בועטים את הגזענות והאלימות של הקרן החדשה לישראל, ההתאחדות לכדורגל, וארגון שחקני הכדורגל. נציגי הנבחרת לאחריות חברתית הגיעו לאירוע להביע תמיכה.

מטרת הנבחרת לאחריות חברתית היא לעודד שחקנים ושחקניות הכדורגל בישראל לפעול למען החברה והקהילה להשמיע קול נגד תופעות הגזענות והאלימות, ולשמש דוגמא אישית למען שוויון, סובלנות וקיום משותף. מאז שנוסדה הנבחרת לאחריות חברתית היא יזמה פאנל בנושא אלימות וגזענות עם נוער בסיכון בפנימיית ארזים ויזמה משחק ידידות ביום זכויות האדם הבינלאומי בין ילדי הפועל תל אביב לנבחרת גן לוינסקי.

רון כהן מייסד נבחרת ריינבול אמר:  ״אנחנו הגענו לכאן היום כדי לבעוט בהומופוביה החוצה ממגרשי הכדורגל. הגיע הזמן שהומו לא תהיה יותר מילת גנאי. הגיע הזמן שנבין שמגרש הכדורגל שייך לכולם בלי הבדלים בין אדם לאדם. למרות שעברנו כברת דרך ארוכה יש עוד הרבה משותפת לפנינו.״

רפי גינת מטעם נבחרת האמנים אמר: ״אנחנו גאים לקחת חלק ביוזמה הזאת וגאים לשחק נגד נבחרת ריינבול. אנחנו מקווים מאוד שתצליחו במאבק הזה כי אין שום הצדקה לאפלייה על קרע של נטייה מינית״.

אמייה טגה אמר: ״כנציג הנבחרת לאחריות חברתית שמח לקחת חלק מהאירוע. הכדורגל צריך להיות פתוח לכולם״.

יו״ר אמני ישראל יענקל’ה מנדל: ״אנחנו הראשונים להתנדב להיות הראשונים בכל מקום. המסר הברור שאנחנו מעבירים הוא שכולנו נשמה אחת לב אחד ושהטוב ינצח״.

רתם קמר, מנכ”ל ההתאחדות לכדורגל מסר לפני האירוע: “מגרש הכדורגל, על הדשא וביציע, חייב להיות מקום שמזמין אליו את כל בני האדם ומעניק להם תחושה אמיתית של שוויון. ההתאחדות לכדורגל גאה לקחת חלק במיזמים שונים, שתכליתם אחריות חברתית וחתירה לחברה מכבדת, מקבלת ומעצימה. המשחק הנפלא שכולם אוהבים הוא אמצעי מצוין למגוון פעילויות חברתיות שבצדן אמירות ברורות. ההתאחדות תמשיך להוביל, ליזום, לקחת חלק בשיתופי פעולה ולתרום ככל יכולתה לטובת פתיחות וקידמה”.

מנכ”ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין אמר: “העיסוק הפתוח במאבק בהומופוביה בספורט הוא חשוב ביותר במאבק הרחב עבור חברה ישראלית פתוחה, מקבלת ופלורליסטית. אנחנו בקרן החדשה לישראל גאים בשותפות שלנו עם ההתאחדות לכדורגל בנושא זה כמו בנושאים אחרים, ובטוחים שגם כאן הספורט יהיה אמצעי חברתי חשוב שיוביל את פריצת הדרך”.

המשחק נגמר בתוצאה 3-0 לטובת נבחרת האמנים. בין הכובשים זיטו אוגבונה, כוכב העבר של הפועל תל אביב ותומר ירוחם שכבש צמד.

Gilad Kavalerchik www.Giladka.com

Gilad Kavalerchik www.Giladka.com

Gilad Kavalerchik www.Giladka.com

Gilad Kavalerchik www.Giladka.com

Gilad Kavalerchik www.Giladka.com

Gilad Kavalerchik www.Giladka.com

 

#כדורגל