חזרה

מאבק פנימי ביציעי בית”ר ירושלים: מובילה בקריאות הגזעניות אך גם את בניסיונות להשתקתם

  • דו”ח סיכום עונת ליגת העל של משקיפי התכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ של ‘הקרן החדשה לישראל’, חושף כי בבית״ר ירושלים (17 מקרים) ובמכבי תל אביב (16 מקרים) נרשמו המספר הרב ביותר של משחקים עם אירועים גזעניים.
  • לעומת זאת, בבית״ר ירושלים ב-10 מתוך 17 המשחקים בהם נרשמו קריאות גזעניות, קהל אוהדי בית״ר בעצמם השתיקו את הקריאות. במכבי תל אביב רק במקרה אחד מתוך 16 נרשם ניסיון השתקה של האוהדים.
  • במקום השלישי בטבלת הגזענות נמצאת בני יהודה עם 15 אירועים, אך חשוב לציין ש-13 מהם היו על שיר אחד שחזר על עצמו: ״בית״ר, אתם קהל של ערבים״.

דו”ח סיכום עונת ליגת העל של משקיפי התכנית ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’ שמפעילה הקרן החדשה לישראל ובתמיכת אופ”א חושף כי המאמצים שהשקיעה הנהלת בית״ר ירושלים תרמו לירידת כמות הקריאות הגזעניות ביציעי הקבוצה, לפחות החצי הראשון של העונה. בסיבוב הראשון נרשם שיפור גדול, כאשר כל הקריאות שנשמעו הושתקו על ידי חלק גדול של הקהל, אך בהמשך העונה ניסיונות ההשתקה נעלמו מהיציע. בעונה שעברה נרשמו 35 קריאות גזעניות ביציע בית”ר ירושלים ומדובר בירידה משמעותית.

ניתן לחלק את העונה של בית״ר ל-2: עד המחזור ה-19 בה הקבוצה פגשה את בני סכנין, נרשמו קריאות גזעניות ב-8 משחקים, כאשר 7 מהם הושתקו. לעומת זאת, בחצי השני של העונה נרשמו ביציעי בית״ר קריאות ב-10 משחקים שונים, כאשר רק ב-3 מהן הן הושתקו. בנוסף, ביציעי בית״ר נשמעו 7 משחקים עם נהמות גזעניות על ידי בודדים עד עשרות ביציע.

במכבי תל אביב נרשמו קריאות גזעניות ב-7 משחקים בסיבוב הראשון, 4 משחקים בסיבוב השני ו-5 משחקים בסיבוב השלישי. במחזור האחרונים, עם הידיעה על חזרתה של הפועל תל אביב לליגה, עשרות מאוהדי מכבי קראו מדי משחק: ״ניקח לכם את הבנות…כשנאנוס אותן נצעק״, על אוהדי הפועל. בנוסף, ביציעי מכבי נרשמו 4 משחקים עם מקרים של נהמות על ידי בודדים או עשרות ביציע.

בני יהודה היא אמנם השלישית במדד הגזענות, אך חשוב לציין כי הקריאה: ״בית״ר, אתם קהל של ערבים״ נשמעה ב-13 משחקים שונים ולא נראה שמתייחסים אליה ביציע כאל קריאה גזענית. עם זאת, ביציעי בני יהודה נרשמו 5 משחקים בהם נשמעו נהמות גזעניות כלפי שחקנים שחורי עור או ערבים, בדרך כלל על ידי בודדים ביציע.

ביציע מכבי חיפה נרשמו ב-4 משחקים נהמות, בבני סכנין ב-3 משחקים, ובהפועל באר שבע, מכבי פתח תקווה ומכבי נתניה נרשם מקרה בודד של נהמות.

מקרי הגזענות בליגת העל התחלקו באופן כמעט שווה בין הסיבובים: 22 בסיבוב הראשון, 21 בסיבוב השני ו-26 בסיבוב השלישי.

השלכת אבוקות וחפצים מהיציע: בבית״ר ירושלים נרשמו 11 מקרים, במכבי חיפה 6 מקרים, במכבי ת״א ובבני סכנין 3, בהפועל אשקלון, בני יהודה ומ.ס אשדוד 2, ובהפועל באר שבע, הפועל חיפה ומכבי נתניה נרשם מיקרה בודד.

בבתי הדין עמדה בני יהודה לדין 2 פעמים על קריאות גזעניות ובית״ר עמדה לדין פעם אחת. אף קבוצה אחרת לא עמדה לדין על גזענות. על התפרעות אוהדים עמדה לדין בית״ר ירושלים 4 פעמים, מכבי חיפה 3 פעמים, בני יהודה 2, ומכבי נתניה, בני סכנין, הפועל באר שבע והפועל חיפה פעם אחת. על התנהגות בלתי הולמת/בלתי ספורטיבית של קהל אוהדים עמדה בית״ר לדין 6 פעמים, מכבי חיפה 5 פעמים, בני סכנין 3 פעמים, מכבי נתניה 2 פעמים והפועל אשקלון, מ.ס אשדוד, הפועל באר שבע ובני יהודה 1.

סה״כ עמדה בית״ר ירושלים לדין בהתאחדות לכדורגל 11 פעמים, ואחריה מכבי חיפה עם 8 פעמים, בני יהודה 5 פעמים, בני סכנין 4 פעמים, מכבי נתניה 3, הפועל באר שבע 2 , ומכבי תל אביב, הפועל אשקלון, הפועל חיפה ומ.ס אשדוד 1.

ההוגנות ביותר:

במשחקיהן של עירוני קריית שמונה, הפועל רעננה והפועל עכו לא נרשם אך מקרה של אלימות או גזענות ביציעים. גם במשחקים של מ.ס אשדוד והפועל חיפה לא נרשם אף מקרה של גזענות על ידי אוהדים. זו העונה השנייה ברציפות שאין אף אירוע אלים או גזעני ביציע אוהדי קריית שמונה ורעננה.

שלאורך העונה כולה התקיימו לפני משחקי הליגה טקסים בשיתוף עמותות חברתיות שונות וזאת בהובלת מנהלת הליגה. בנוסף, במשחקיהם של עירוני קריית שמונה, מכבי חיפה והפועל חיפה הופיעו באופן קבוע גינויים לגזענות ואלימות, כולל דרישה של הכרוז להימנע מכך.

הנבחרת לאחריות חברתית

העונה הושק פרויקט ייחודי של ׳בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים׳ בשיתוף ההתאחדות לכדורגל וארגון שחקני הכדורגל ובתמיכת אופ”א, בשם ׳הנבחרת לאחריות חברתית׳. 14 שחקנים ושחקניות נבחרו לייצג את הערכים של שוויון, סובלנות וקבלת האחר בכדורגל. לאורך העונה נערכו אירועים שונים הכוללים, בין היתר, טורנירים ופאנלים של כדורגלנים במוסדות חינוכיים, בהובלת שחקני הנבחרת.

שחקני הנבחרת לאחריות חברתית: נורה אבו שנב, גל אלברמן, אליניב ברדה, מאור בוזגלו, אמייה טגה, שרן ייני, אורן כהן, מאיר כהן, מורן לביא, אשרת עיני, סמיר עבד אל חי, יאיא פטי, דקל קינן ומהראן ראדי.

מספר אירועי הגזענות והתפרעויות אוהדים העונה (עפ”י דו”חות משקיפי ‘בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים’)

קבוצה מקרי הגזענות ביציעים השתקת גזענות ע״י קהל אוהדי הקבוצה (חיובי) השלכת חפצים, רימונים, אבוקות, והתפרעות אוהדים
   בית”ר ירושלים 17 10 10
  מכבי תל אביב 16 1 3
   בני יהודה 15 2
   מכבי חיפה 4 6
   בני סכנין 2 1 3
   הפועל אשקלון 1 2
  הפועל באר שבע 1 1
   מ.ס אשדוד 2
  מכבי נתניה 1 1 1
  מכבי פתח תקווה 1
  הפועל חיפה 1
עירוני קריית שמונה, הפועל רעננה והפועל עכו

#כדורגל