חזרה

לרגל יום זכויות האדם: משחק כדורגל משותף להפועל תל אביב, הנבחרת לאחריות חברתית וספריית גן לוינסקי

 

ביום רביעי 6.12 קיימה הקבוצה הבוגרת של הפועל תל אביב טורניר כדורגל לקבוצות הילדים והילדות יחד עם כ 30 ילדים וילדות מקבוצת ספריית גן לוינסקי, מרכז לתרבות, חינוך וחברה, הפועל בשיתוף חברי הקהילות המתגוררות בדרום ת”א.

השחקנים והשחקניות הצעירות נפרדו מקבוצות המקור ושיחקו יחד, בנים לצד בנות, מבקשי מקלט לצד ישראלים. השחקנים והשחקניות הצעירים שלא זוכים לשחק בדרך כלל ביחד, הציגו שיתוף פעולה מרשים, ידידות ועבודה קבוצתית מרשימה. המשחק קיבל את הליווי הצמוד של שחקני הנבחרת לאחריות חברתית שהוקמה לאחרונה ביוזמה משותפת של תכנית בועטים את הגזענות והאלימות של הקרן החדשה לישראל, ההתאחדות לכדורגל, וארגון שחקני הכדורגל. מטרת התכנית לעודד את שחקני ושחקניות הכדורגל בישראל לפעול למען החברה והקהילה להשמיע קול נגד תופעות הגזענות והאלימות, ולשמש דוגמא אישית למען שוויון, סובלנות וקיום משותף. השחקנים והשחקניות של שתי הקבוצות היו לראשונים שלבשו את המדים הרשמיים של נבחרת האחריות החברתית שחולקו על ידי הנבחרת.

דקל קינן אמר לשחקנים והשחקניות לפני המשחק: “זו גאווה גדולה לראות שחקנים ושחקניות צעירים ממגוון חברתי ותרבותי הופכים ליחידה אחת ולקבוצה אחת. המחזה הזה יפה יותר מכל שער וחשוב יותר מכל משחק. כדורגל הוא משחק שמחבר בין בני אדם והופך את כולם לשווים על המגרש. אני מקווה שזה יעבור גם אל מחוץ למגרש”.

 לאחר המשחק נפגשו השחקנים והשחקניות עם כוכבי הפועל תל אביב שהתרגשו מהאירוע. דובר המועדון, ארז נעמן, אמר: ״זה מרגש מאוד לראות את הילדים והילדות משחקים יחד בגאווה ובכבוד למשחק ואחד לשנייה. הכדורגל צריך לאפשר לכל אדם להגשים את עצמו, לא משנה מה צבע עורו והיכן נולד. המועדון שלנו חרט על דגלו את קבלת השונה והאחר ונשמח לקחת חלק פעיל באירועים כאלה גם בעתיד. כולנו יצאנו היום בתחושה שהתקרבנו צעד נוסף אל עבר חברה יותר סובלנית ומכילה״.

המאמנת ושחקנית הנבחרת לאחריות חברתית, אשרת עיני אמרה: “הרבה שנים אני בכדורגל הישראלי, וזה אחד מהאירועים המרגשים שחוויתי במיוחד לקראת יום זכויות האדם. הכדורגל תמיד היה ותמיד יהיה שפה אחת שכל בני האדם יכולים לדבר בה באופן שווה. היה לי חשוב להביא ולשתף את קבוצת הילדות שאני מאמנת. זה אולי חשוב ללמוד איך לבעוט או לכדרר אבל הרבה יותר חשוב להקנות ערכים של שוויון וכבוד לכל בני האדם באשר הם”.

מנכ”ל הקרן החדשה לישראל מיק גיצין אמר: “הקרן החדשה לישראל פועלת לקדם שוויון וחיים משותפים במגוון תחומים. הכדורגל היא פעילות ספורטיבית שמהווה פלטפורמה מצוינת לחיבור בין אוכלוסיות ללא הבדל בין מוצא ומגדר האדם. אנחנו שואפים שהנבחרת שהקמנו במסגרת התכנית “בועטים את האלימות והגזענות מהמגרשים” יחד עם ההתאחדות לכדורגל תמשיך להוביל שינוי ערכי וחברתי על הדשא ובמגרשים”.

יואב שפרנק, רכז פעילות הילדים בספריית גן לוינסקי מספר כי לילדי הכדורגל בספרייה חשוב להראות את כישוריהם כשחקנים אבל מעל לכך, בולט אצלם הרצון להרגיש חלק, ולהיות שותפים שווים במקום שהוא בית עבורם. “יום זכויות האדם הוא אומנם יום אבל כל עוד יש שעושים הון פוליטי על בסיס שנאה וניכור לילדים ומאיימים לגרשם לעתיד לא נודע, המחויבות שלנו כתושבים, כמחנכים ובני אדם הוא לעצור עוול שכזה”.

צלם: יוסי זליגר

#כללי