חזרה

לאחר שנים של מאבק יוקם מרכז שיקום במרכז הרפואי פדה-פוריה

צילום: גיל אליהו סוכנות ג'יני

 טקס הנחת אבן הפינה למרכז השיקום במרכז הרפואי פדה-פוריה התקיים ביום שלישי ה-13/2/2018 במרכז הרפואי פדה-פוריה בנוכחות שר הבריאות, יעקב ליצמן.

לאחר עשרות שנים של מאבק ופער בלתי סביר בין שירותי השיקום בצפון, לבין אלה שבמרכז הארץ, הפורום האזרחי לקידום הבריאות בצפון נוחל ניצחון נוסף למען תושבי הצפון – הקמתו של מרכז השיקום במרכז הרפואי פדה-פוריה. הקמת מרכז השיקום החדש תסייע לצמצם את הפער האדיר הקיים בשירותי שיקום בין הצפון למרכז: באזור הצפון אין בכלל שיקום לילדים, ובשיקום מבוגרים מספר מיטות השיקום במרכז גדול פי 9 מאשר בצפון.

במשך עשרות שנים ממשלת ישראל חשבה שסביר לחלוטין שבמדינת ישראל, חולים במצב קשה ובני משפחותיהם ייסעו יום יום הלוך ושוב לקבל שירותי שיקום במרכז הארץ. במקרים בהם היה מדובר בחולים קטינים המצב חייב היעדרות של הוריהם במשך ימים ואף שבועות ממקום העבודה, והורים לעיתים הגיעו למצבים שנאלצו לעזוב את עבודתם על מנת לעמוד בנטל הטיפול השיקומי של ילדיהם בשל העדרו של מרכז שיקום בקרבת ביתם. לשינוי המציאות הזאת נרתם שתיל, מייסודה של הקרן החדשה לישראל, יחד עם גורמי מקצוע נוספים, מנהלי בתי חולים, ואף ראשי רשויות שביחד פעלו לשנות לטובה את חייהם של מאות אלפי תושבים בצפון בהקמת מרכז השיקום בפוריה.

למרות שנחיצותו של מרכז השיקום אינה מוטלת בספק, הערכת העלות של הקמת המרכז מגלה שהממשלה תקצבה את הקמתו באופן חלקי ביותר. הפער בין הערכת העלות להקמת מרכז השיקום לבין הסכום שהקצתה המדינה. הערכת העלות לאחר התכנון הראשוני עומדת על 207 מיליון ₪, 57 מיליון יותר מהסכום שגם כך כולל השתתפות בהשלמת המימון על ידי המרכז הרפואי פדה-פוריה. משמעות הדבר היא שעל אף הטקס החגיגי וההתקדמות בתכנון, הביצוע כרגע מוטל בספק. פעילי הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל שתיל קוראים לראש הממשלה נתניהו, לשר האוצר כחלון ולסגן שר הבריאות ליצמן לממן את מלוא הפער הקיים מתקציב המדינה, ומזכירים שההמלצה הראשונית של משרד הבריאות במסגרת ועדת גרוטו הייתה לתקצב את הקמת המרכז ב-240 מיליון ₪ מתוך תקציב המדינה. עוד מציינים בפורום כי מימון מלא של הקמת מרכז השיקום עכשיו יחסוך למדינה כסף בעתיד, וכי זו חובתה של המדינה על חוק לוודא ששירותי הבריאות יינתנו ברמה גבוהה ובמרחק סביר גם לתושבי הצפון.

קושי נוסף בהקמת מרכז השיקום טמון בכך שהמדינה מתנה את הקמת מרכז השיקום בכך שהמרכז הרפואי פדה-פורייה יגייס 40 מיליון ₪ לטובת העניין, דבר שעלול להערים קשיים גדולים בהקמת המרכז. שיטת המאצ’ינג הקשתה מאוד ואף גרמה נזק בקצב ההקמה של מכון הרדיותרפיה בצפת, והיא ביטוי לאדישות מקבלי ההחלטות לנושא של צמצום פערי הבריאות בין מרכז לצפון ודאגה לשלומם ובריאותם של תושבי הגליל.

לדברי הדס אופק פיזיותרפיסטית ממובילות המאבק: הנחת אבן הפינה היא אבן דרך, אולם ממש לא סוף פסוק. צריך לוודא שבמרכז השיקום שיוקם תהיה תקינה של צוות רב מקצועי בהתאמה לקיים במרכזים המצוינים במרכז הארץ. צריך לדאוג שכל הקופות יפנו אליו בתשלום זהה למה שהן משלמות למרכזים הקיימים ולפתוח את שעריו גם כאשפוז יום. במקביל אנחנו קוראים למשרד הבריאות ולקופות לקדם את הקמת השיקום הגריאטרי בכרמיאל ואת אשפוזי היום במבואות חרמון ובמרכז רפואי לגליל נהריה”.

לדברי פרופ’ מיכאל וינגרטן, מהפורום לקידום הבריאות: “אחרי עשרות שנים של הזנחה ראוי היה שהמדינה תממן את הקמת המרכז במלואו, ללא תלות בגורמים פילנתרופיים. מי שמבין את כללי עולם גיוס הכספים הזה יודע שהנטייה של העשירים והמפורסמים היא להשקיע במרכז הארץ ובערים הגדולות, וזה לא מקרה שמגדל האשפוז ע”ש תד אריסון נמצא בלב תל אביב ולא בפאתי טבריה”. עוד מוסיפים בפורום:  “אנחנו גאים  במאבק החשוב הזה, אין לנו ספק שהדרך עדיין ארוכה, לצערי כל שירות מציל חיים באזור הפריפריה מגיע רק אחרי מאבק לחיים ולמוות, זה מקומם ושערורייתי, אנחנו אזרחי מדינת ישראל כמו כולם”.

 הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל ימשיך לעקוב אחר הקמת מרכז השיקום, כדי שטקס הנחת הנחת אבן הפינה אכן יוביל להקמת שירות חיוני ודחוף שהוזנח במשך זמן רב מדי. לדברי  גבי פעילה נוספת בפורום: “זה יום חג לגליל, וגם תזכורת מצערת לכך שרק מאבק משותף ועיקש של תושבי הגליל, מוביל את מדינת ישראל, לספור אותנו כאזרחים שווים”.

רקע על המאבק:

בשנת 2013 הוקם הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל והוא הוביל שני מאבקים אזרחיים: האחת תוכנית אסטרטגית לקידום בגליל, והשנייה הקמת מרכז שיקום בגליל. החלטת הממשלה להקים את מרכז השיקום במרכז הרפואי פדה-פוריה והקמת וועדת גרוטו הם תוצאה של מאבק עיקש של תושבי הצפון. תושבי הצפון חברו לפורום האזרחי אותו הוביל שתיל, מייסודה של הקרן החדשה לישראל, לצד צוות מתנדבים, אשר פעל יום ולילה בהובלה של תושבת הגליל הדס אופק, אשת מקצוע שעבדה למעלה מעשור כפיזיותרפיסטית בבית לוינשטיין, אך כאשר היא עברה לגור בגליל, הוכתה בהלם מול הפערים הבלתי נתפסים בין מדינת תל אביב לפריפריה הצפונית. יחד חברו כל הגורמים כדי  להוציא את הממשלה מאדישותה.

הפורום קיים שולחן עגול במרכז הרפואי זיו ביולי 2014, ושנתיים מאוחר יותר הוקם הפורום ה אזרחי לקידום  הריאות בגליל לשיקום בשותפות עם המרכז הרפואי פדה-פוריה, שפעל ללא לאות למען הקמת מרכז השיקום. הפעולה המשותפת של החברה האזרחית, ראשי הרשויות והמרכז הרפואי פדה-פוריה שמה את נושא השיקום על סדר היום, לאחר מאבק ממושך הבינו מקבלי ההחלטות שאין זה סביר שבמחוז של כמעט מיליון וחצי איש, אין מרכז שיקום אמיתי הנותן שירותי אשפוז, שיקום יום ושיקום לילדים.

לאורך המאבק, חברי הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל, גייסו חברי כנסת, תומכים בקרב תושבי הצפון, אנשי מקצוע, מנהלי בתי חולים ואף ראשי רשויות. הפורום טרח להגיע לכל וועדה אפשרית בכנסת, להגיש ניירות עמדה, להביא עדויות של תושבים  בוועדות השונות גם אם חלקן היו בוטות וכואבות .

כאשר בית חולים במרכז הארץ הציע באחד הדיונים  בכנסת, שהילדים בצפון ימשיכו לנסוע למרכז כדי לקבל טיפול, “כי יש אצלנו מספיק מיטות ולא צריך עוד”, נחשף עד כמה הזנחת הצפון נבעה מאינטרסים זרים. הבג”ץ שהגישה האגודה לזכויות האזרח עם הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל נגד המדינה, בגלל היעדר שירותי שיקום, גרר אחריו תשובות מקוממות של המדינה ושל קופות החולים, ולמאבק הצטרפו ראשי ערים מהצפון והדרום, ובראשם מאזן גנאים ומיכאל ביטון.

המאבק למען מרכז השיקום היה תלוי באופן ישיר במסקנות של וועדת גרוטו ובתוכנית הצפון, ועל כן כאשר שר הבריאות אמר  בוועידת הגליל לפני שנתיים שהוא לא שמע על וועדת גרוטו, פעל הפורום האזרחי להכרה ולתמיכה של משרד הבריאות בוועדה חשובה זו ובמסקנותיה, גם אם היא הוקמה על ידי שרת הבריאות הקודמת. התמיכה המחודשת של שר הבריאות בוועדת גרוטו, והמסקנות החד משמעיות של הוועדה לגבי הצורך בשיקום, מהווים מסד חשוב בהחלטה להקים את מרכז השיקום במסגרת תוכנית הצפון.

 

#כללי