חזרה

יש לך יוזמה חברתית למען נשים? אנחנו הכתובת!

צילום: ראובן שוורץ

ישראל היא מקום מאתגר לפמיניזם, גם בגלל נורמות מפלות שהשתרשו לאורך השנים, וגם בגלל המעמד הרשמי של הרבנות, שאין דומה לו בשום דמוקרטיה מערבית. במדינות רבות האפליה היא תולדה של תרבות ומסורת; אצלנו היא מעוגנת בחוק.
זו הסיבה שעבור הקרן החדשה לישראל, כל יום הוא יום האישה הבינלאומי. במשך כארבעים שנות הקרן, ליווינו נשים במאבקן למען מרחב ציבורי בטוח מהטרדות ומתקיפות מיניות, במאבק נגד תעשיית המין והסחר בנשים, למען שירות צבאי שוויוני, בקרב למען ייצוג הולם בכל אגפי החברה, וכמובן – בבתי הדין הרבניים (בהמשך המייל הזה תוכלו לקרוא על אחד המאבקים המרשימים שליווינו).לרגל יום האשה הבינלאומי ובעקבות המתקפות על הנשים מצד ראשי ישיבות הסדר ופוליטיקאים, יעניקו הקרן החדשה לישראל, קרן דפנה, המועצה הלאומית של נשים יהודיות, קרן משפחת ערמוני וקרן ליטאי מענקים של עד 5,000 דולר (ורבע מיליון שקל בסך הכל) ליוזמות שמקדמות שוויון מגדרי, מאבק בהטרדות ותקיפות מיניות, קידום ייצוג הנשים בפוליטיקה, וקידום מעמד הנשים בדת, בביטחון, בתהליך השלום ובהדרת נשים.

לפניות למענק, לחצו כאן

צילום: ראבן שוורץ

לאורך השנים, שתיל, זרועה הביצועית של הקרן, הדריך, הכשיר והעצים נשים בצורות רבות, מקידום הזדמנויות תעסוקתיות לנשים בדואיות, הגדלת ייצוג הנשים במועצות דת מקומיות ב-20% וייעוץ לארגוני נשים. ארגונים אלו, הנתמכים על ידי הקרן החדשה לישראל – מהאגודה לזכויות האזרח ועד לשדולת הנשים – עמדו מאחורי ההפגנות, העצומות, יוזמות החקיקה ופסיקות בתי המשפט הדרמטיות ביותר במאבק הפמיניסטי. בשנה האחרונה לבדה, השקיעה הקרן יותר ממיליון דולר בארגוני נשים מכל שכבות האוכלוסייה. בין ארגוני הנשים בהם תומכת הקרן ניתן למצוא את “מבוי סתום” (מסורבות גט) “קולך” (מנהיגות נשית באוכלוסיה האורתודוכסית), “כייאן” (נשים בחברה הערבית), “אחותי” (פמיניזם מזרחי), ועוד.

קל להתייאש למשמע ההצהרות הנבערות של רבנים ואישי ציבור נגד שירות נשים, שירת נשים, קריאת נשים בתורה, וכל מקום אחר שבו נשמע קול נשי במרחב הציבורי. אבל חשוב לזכור שהביטויים האלו מצביעים קודם כל על פחד. פחד משינוי, ופחד מאובדן הכוח שאותם רבנים ופוליטיקאים צברו. כל הצהרה חשוכה חייבת לדרבן אותנו לפעילות הפוכה, כל עלבון הוא עילה לדחיפת נשים קדימה לתפקידי מפתח בחברה.
זו התשובה שלנו למיזוגנים, למטרידים, למדכאים ולמדירי הנשים, בכל חלקי החברה. זו התשובה שלנו לכן, למען שוויון חופש ואחווה.

הצטרפו אלינו או תרמו לנו – אנחנו זקוקות לכן/ם. כי ישראל זה אנחנו.

טליה ששון,

נשיאת הקרן החדשה לישראל

#כללי