חזרה

טליה ששון בוועידת ישראל לשלום

12/06/2017

ממשלות ישראל הכריעו כבר, ללא משאל עם, שישראל היא מדינה מהירדן לים, בה שוררת הפרדה בין עמים, כשעם אחד, היהודי, שולט בשני הפלסטיני. המצב שאני מתארת גלוי לכולנו. והוא חותר עמוקות תחת המשטר הדמוקרטי בישראל. השאלה שאתם שואלים היא: איך מתמודדים איתו

imgn7314

צילום: גלעד קוולרצ’יק

הפגיעה בפלסטינים היא ברמת זכויות הפרט, וברמה הקולקטיבית בזכותם להגדרה עצמית. ככל שמדובר ביהודים- אין הפרדה בין ישראל לגדה. זהו תא שטח אחד שיש בו דמוקרטיה ליהודים ומשטר צבאי לערבים.

 ישראל משלמת מחיר על מצב דברים זה: חל פיחות של ממש בדמוקרטיה שלה; הלגיטימציה שלה בעולם פוחתת והולכת, ואזרחיה וחייליה סופגים טרור אלים ורצחני בלתי פוסק.

בהיעדר אופוזיציה לוחמנית למען הגנת הדמוקרטיה הישראלית, והגנת זכויות האדם של הפלסטינים, נותרו ארגוני זכויות האדם וארגוני החברה האזרחית המשותפת ליהודים וערבים זוהרים בבדידותם. הם היחידים כמעט שלוחמים למען הדמוקרטיה בישראל שלא תיכון ללא שינוי המצב המדיני. הם עושים זאת באומץ ובבהירות, ותוך סיכון אישי.

המאבק של ראש הממשלה נתניהו ושריו בחופש הביטוי בישראל, בחופש הביטוי הפוליטי, בחופש המחשבה היצירה והאמנות ובית המשפט העליון- הוא קולוסלי. אמנם תחילה הוא היה בשיטת הסלאמי. חוק החרם נגד הביטוי הפוליטי של השמאל. חוק הנכבה. חוק הנאמנות. חוק העמותות בהן תוייגו 28 עמותות בתיוג מבייש.

כל זה נחלת העבר. היום הפך המאבק של הממשלה בחברה האזרחית בישראל לברוטלי. אתמול התבשרנו שעכשיו מבקש ראש הממשלה לחסל כליל את ארגוני זכויות האדם על ידי איסור מימון של ממשלות זרות. זוהי כמובן פגיעה אך ורק בעמותות השמאל הנאבקות נגד הכיבוש, ההתנחלויות ושלילת זכויותיו הלאומיות של העם הפלסטיני. עכשיו מעיז נתניהו לעשות את מה שלא העיז בתקופת אובמה. שהרי יש לנו טרמפ- ואין כל הגנה שתבוא ממנו לזכויות אדם כאן. אפשר להשתולל. השוטר נעלם. לא זאת גם זאת- נתניהו ניסה לרתום ממשלות זרות למאבקו נגד הארגונים תוך איום בחרם- אותו מימש- על שר החוץ הגרמני כי ההוא העיז להיפגש עם נציגי הארגונים. זוהי דמוקרטיה נוסח נתניהו.

המאבק של שר התקשורת בעבר, (ויש טוענים שגם בהווה)- הוא נתניהו, מאבק אישי ממש, נגד השידור הציבורי לא זקוק לתזכורות. המטרה- לפרקו. לאיים על אנשיו שתעסוקתם נתונה בידו. לסכסך אותם איש נגד אחיו. העיקר- שהשידור הציבורי ייחלש כדי לסתום פיות וליישר את עובדיו – ככל שנתניהו יכול- עם מדיניות הממשלה.

המאבק של ממשלת נתניהו איננה עוצרת באדום. רק שמענו על הקוד האתי של בנט- שהוא דרך שקופה, לדעתי בלתי חוקית ופוגעת אנושות בחופש הביטוי והבעת הדעה- שמשתמשת בציניות בטיעונים של הגנת הדמוקרטיה כדי לעקר את חופש הביטוי הפוליטי מתוכן. מהלך שנראה על פניו שימוש חורג בסמכות שלטונית.

המאבק של שרת המשפטים מהבית היהודי בבית המשפט העליון הוא בלתי פוסק. היא מאיימת בשינוי הכללים על נשיאת בית המשפט העליון, הן בשינוי כללי בחירת שופטים, הן במינוי נשיאה לבית המשפט. העיקר – לאכלס את בית המשפט במי שהשרה חפצה ביקרו.

לשרת התרבות יש רשימת מכולת משל עצמה. היא מרשה לעצמה להתערב, באופן בלתי חוקי לדעתי- בתכנים של יצירות תרבות, כדי לקבוע מה יישמע על במותינו ובעיקר מה לא. איזה תיאטרון יקבל מימון לפי מיקומו הגיאוגרפי- בשטחים אם לאו.

המצב שאני מתארת גלוי לכולנו. והוא חותר עמוקות תחת המשטר הדמוקרטי בישראל. השאלה שאתם שואלים היא- איך מתמודדים איתו.

אני סבורה שיש לנו שתי דרכים שיש לנקוט בשתיהן.

האחת דרך פוליטית. הגיע הזמן שתוקם מפלגה דמוקרטית שתלכד לתוכה כל מי שרק מוכן להיאבק למען מדינה דמוקרטית, ושואפת להגיע לשלום או להפרדה בין ישראל לבין העם הפלסטיני. מפלגה שתחבר אזרחים מכל סוג, אשכנזים ומזרחים, חילוניים ודתיים וערבים. מי שעקרונות הקמת המדינה חשובים לו והוא מבין שהם בסכנה קיומית. שאנחנו חיים היום על חשבון דור העתיד של ילדינו. שאם אנחנו חפצים להבטיח את עתידם- עלינו להפשיל שרוולים. כל אחד כאן. כל מי שהעניין בוער בעורקיו והוא חש אחריות כלפי משפחתו.

הדרך השניה שיש להיאבק היא דרך החברה האזרחית. לחברה האזרחית יש כוח רב שעדיין לא מופעל במלוא הקיטור. רק לדוגמא אני יכולה להביא את ההסתדרות הרפואית שמסרבת להתיר לחבריה להאכיל אסירים בכפייה. לאמנים שסרבו להופיע עקב ביטול מופע העירום על ידי מירי רגב.

האיום של ראש הסתדרות הסטודנטים שאם יאומץ הקוד האתי שכתב אסא כשר- תפרוץ שביתה כללית באוניברסיטאות כי זהו קוד לסתימת פיות. אני מציעה לארגוני המרצים להצטרף לסטודנטים. אני מציעה לכם שאם יאומץ הקוד האתי על ידי שר החינוך- לדעתי תוך חריגה מסמכותו- יודיעו כל המרצים שאם ינקטו צעדים נגד מרצה אחד – כל האוניברסיטאות יושבתו. הצעדים שאני מציעה לנקוט הם צעדי מחאה חברתית. לאו דווקא דרך בית המשפט העליון.

אני מסכימה שהמצב שלנו קשה. שהממשלה הזאת פועלת נגד אזרחיה ונגד האינטרס הציבורי של מדינת ישראל. אבל הכל בידינו. עדיין. אם החברה האזרחית, על ארגוניה תתלכד ותציג עמדות ברורות וקווים חוסמים- היא תעצור את השתוללות הממשלה. אם אנחנו, אוהבי מדינת ישראל, שמבקשים לסלק את הרוח הרעה הזאת מהמדינה שלנו, את השנאה והפחד שהממשלה הזאת זורה בכל מקום, שמבקשים להחזיר לה חלק מהתום שהיה בה, מהסולידריות החברתית, נדע לאחד כוחות- איש לא יוכל לנו. הרי אנחנו העם. ישראל- היא שלנו.

לסיום אני מבקשת להעיר הערה אחת: שמעתי את נאומו של נפתלי בנט. כה הרבה יש לי מה להגיד עליו שבאמת לא תגיעו לארוחת הצהריים. אז אומר רק זאת, שהדבר היחיד הטוב שניתן לומר עליו הוא שבחר לשאת את נאומו בכנס שממומן בחלקו על ידי הקרן החדשה לישראל.

#כללי