חזרה

השבוע התחוללה פה רעידת אדמה. הרגשת?

מזה יותר משלושים שנה, נאבקת הקהילה הגאה על זכויותיה – והקרן החדשה לישראל איתה. כשהתחלנו, אנשים בקושי הבינו על מה אנחנו מדברים. כשנלחמנו על מצעד גאווה בירושלים, או על מרכזים גאים בפריפריה, אמרו לנו שזו “פרובוקציה”.
כאילו שלהיות הומו, לסבית או טראנס זה תחביב. כאילו שלהט”ב יש רק בערים ליברליות.

לאט לאט למדה התקשורת שאין חברה ואין קהילה שאין בה להט”ב – יש רק חברות שמדכאות ומפלות את הלהט”בים בתחומן.

לאט לאט, סיפקו בתי המשפט כמה פסקי דין תקדימיים שקירבו אותנו מעט לשוויון. מעט, אבל לא מספיק. כי החוק הישראלי המשיך לסרב להכיר בלהט”ב.

מיקי גיצין, מנכ”ל הקרן החדשה לישראל. צילום: ינאי יחיאל
משהו השתנה השבוע. חוק הפונדקאות המפלה, והתגובה המשפילה של ראש הממשלה אליו, הוציאו לא רק את הקהילה הגאה לרחובות, אלא ציבור עצום שהבין שאם לא כולם שווים, אז אף אחד לא שווה. הסיפור שלנו הפך לאירוע לאומי.

רגע אחרי אישור חוק הלאום המיותר והמזיק, למחאת הלהט”ב יש משמעות מיוחדת. היום, דווקא מהמקום המופלה שלה, הפכה הקהילה הגאה לנושאת הדגל במאבק על השוויון, על הקדמה ועל החופש – לא רק עבורינו, אלא בשביל כלל הקבוצות המוחלשות והמופלות.

כחבר הקהילה, אין דבר מרגש ומספק יותר עבורי מאשר להיות חלק מהקרן החדשה  לישראל  ברגע שכזה. ללא הקרן, לא הייתי יכול לחיות את החיים הנוכחיים שלי בישראל. זה עד כדי כך פשוט. בין השאר כי הקרן תמכה באגודת הלהט”ב, בבית הפתוח ובמצעדי הגאווה בשנותיהם הראשונות.

מה שמייחד את הקרן הוא היכולת שלה לתמוך ביוזמות שעוד לא זכו לחיבוק מהמיינסטרים. בשוליים שצריכים הכרה, לפני שהם בכלל יוכלו להילחם על הזכויות שלהם. לכן בשנים האחרונות תמכנו בארגונים גאים אורתודוכסיים ופלסטינים, ולכן אנחנו מממנים לוביסט שעובד עם קואליציה של ארגוני להט”ב, אנחנו מסייעים השנה למצעדי הגאווה בלוד ובבאר שבע. השנה גם העברנו מענק חירום ל”מעברים – שינוי בר קיימה לקהילה הטראנסית“, כחלק מהמאבק באלימות וההדרה של הקהילה הטראנסית.

בואו לצעוד איתנו במצעד הגאווה הירושלמי
כשהממשלה מעבירה את חוק הפונדקאות הציני והמפלה, ומיד אחריו פוגעת בחמישית מאוכלוסיית המדינה עם חוק הלאום בגזעני והמשפיל, הקרן החדשה לישראל היא המקום שבו המאבקים לשוויון ולחירות נפגשים.
 

כדי לקחת את האש הזו קדימה, אנחנו נצטרך להמשיך להתארגן, להמשיך למחות, להסביר, לדבר ולכתוב, לצעוד ברחובות ולהפגין בכיכרות.

ב-2 באוגוסט נצעד בגאווה בירושלים. חפשו את דוכן הקרן החדשה לישראל בכניסה ואת המניפות הצבעוניות שלנו.

הצטרפו אלינו. אני מתחייב בפניכם שהקרן החדשה לישראל תהיה שם, לכל אורך הדרך.

מיקי גיצין,

מנכ”ל הקרן החדשה לישראל

#כללי