חזרה

הקרן וההתאחדות לכדורגל באירוע נגד הגזענות בספורט

25/10/2016

במסגרת שבוע הגברת המודעות נגד גזענות בכדורגל של אופ”א (איגוד הכדורגל האירופי) נערך יום עיון בביה”ס ליאו בק חיפה בהשתתפות כדורגלני עבר ותלמידי תיכון יהודים וערבים. האירוע ציין גם עשור לפעילות התכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים” של הקרן החדשה לישראל.

leo beck 5

שבוע הגברת המודעות של אופ”א נגד גזענות בכדורגל האירופי מצוין השבוע, ושיאו היה באירוע חגיגי שבו השתתפו שחקני כדורגל ישראלים מהעבר וההווה. אירוע זה הוא אחד מעשרת האירועים המרכזיים שמתקיימים באירופה כחלק מ-action week של אופ”א, שבוע הגברת המודעות נגד גזענות בכדורגל האירופי. ה-action week  מאורגן על ידי  FARE(football against racism in Europe), תת ארגו של אופ”א המקדם סובלנות במגרשי הכדורגל ונלחם בתופעות הגזענות והאלימות בספורט. את האירוע יזמה תכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים” של הקרן החדשה לישראל.

במסגרת האירוע, שהתקיים ביום רביעי 26/10 בתיכון ליאו בק בחיפה, נערך פאנל שחקנים ואנשי תקשורת בהנחיית העיתונאים אופירה אסייג (one, 102FM) ועוזי דן (הארץ). בפאנל ישתתפו עשרה שחקנים ושחקניות כדורגל מהעבר וההווה שדונו בסוגיות הקשורות לגזענות בספורט הישראלי. לאחר מכן נערך במגרש הכדורגל בקריית חיים טורניר בהשתתפות שש קבוצות ילדים שדוגלות בקידום וטיפוח חיים משותפים וסובלנות בכדורגל.

האירוע ציין גם עשור לפעילות התכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים”, שמפעילה הקרן החדשה לישראל בשיתוף פעולה צמוד עם ההתאחדות לכדורגל, מנהלת הליגה, כל קבוצות ליגת העל, ארגון השחקנים ואופ”א.

החלק המעניין ביותר בפאנל היה השלב בו המנחה, אופירה אסייג, הזמינה את תלמידי התיכון בקהל לשאול את הכדורגלנים והמאמנים שעל הבמה שאלות בנושע גזענות ואלימות. רב השיח הזה העלה סוגיות חשובות כמו מתח בין יהודים וערבים, מידת השייכות למדינה ולסמליה של מגזרים שונים בחברה הישראלית והאופנים שבהם ניתן להנמיך את להבות האלימות ביציעי הכדורגל.

#כללי