חזרה

הנבחרת החברתית הראשונה בעולם יצאה לדרך

 ב-25 באוקטובר, יום רביעי, בשעה 19:00 ביציע הכבוד של אצטדיון רמת גן הושק המיזם החדש המשותף של תכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים” של הקרן החדשה לישראל בשיתוף התאחדות לכדורגל וארגון שחקני הכדורגל, ובתמיכת אופ”א.

לינק לקליפ: https://www.youtube.com/watch?v=oNLERQ_Zcbo&feature=youtu.be

 

הנבחרת החברתית הלאומית הראשונה בעולם יוצאת לדרך בישראל. המודל החדשני מתוצרת הארץ והראשון מסוגו בעולם הכדורגל הבינלאומי מביא 14 שחקנים ושחקניות מכל הליגות בישראל שירכיבו את הנבחרת הלאומית ביוזמת  תכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים” של הקרן החדשה לישראל, ההתאחדות לכדורגל בישראל, וארגון שחקני הכדורגל. משתתפי הנבחרת ישמשו כפורום שמעודד שחקני כדורגל לגלות אחריות חברתית, לקדם הידברות, לקדם ערכי שוויון, מיגור הגזענות והאלימות, קידום חברה משותפת ודו קיום. האירוע החגיגי הונחה על ידי שני פרשני ושדרי הספורט בוני גינצבורג ושרון פרי.

שחקן העבר, ממלא מקום יו”ר ההנהלה בהתאחדות לכדורגל ויו”ר חקר הסרטן תמיר גילת פתח את האירוע ואמר: “לשחקני ושחקניות הכדורגל יש את הזכות והחובה להיות דוגמה למופת של לילדים, לנוער ולחברה בישראל. אני בטוח שהנבחרת הזאת תהווה את המאבק באלימות והגזענות ואל חברה טובה יותר”.

ניר אלון, יו”ר ארגון השחקנים אמר: “אנחנו גאים בכל השחקנים והשחקניות שלנו. הנבחרת הזאת עוד תגדל ותתרחב ויהיה לה השפעה אמיתית על הציבור הישראלי”.

אמייה טגה נאם באירוע ואמר: “כמו כל נער, הערצתי שחקני כדורגל ואהבתי את המשחק, ובעיני לפגוש שחקני כדורגל היה בגדר חלום. באחד המפגשים פגשתי את חיים רביבו, וסיפרתי את זה גם לחיים. באתי אליו עם פתק קטן כדי שיחתום לי, אני זוכר את זה כאילו זה היה אתמול, בעיני כל מה שהוא עשה ואיך שהוא התנהג לקחתי בשתי ידיים. הוא הסביר לי עד כמה הלימודים חשובים וחשוב לא רק להתעסק בכדורגל, וכמובן שזה השפיע עליי. אמרתי לעצמי שאם חיים רביבו הגדול אומר את זה, אז בטח שיש לזה חשיבות וחשוב שאני אעשה את המאמץ”.

צילום: ספי מגריזו

מאור בוזגלו שמכהן גם כיו”ר ארגון השחקנים אמר: “לא מספיק לדבר. שחקנים צריכים לתת דוגמה אישית בהתנהגות שלהם, גם על הדשא וגם מחוץ לכדורגל. כשאני נפגש עם ילדים אני מספר להם איך הגעתי לבני סכנין כשחקן יהודי צעיר והתקבלתי באהבה גדולה מהקבוצה ומהאוהדים”

מהראן ראדי ששנים ארוכות של עבודה קשה הביאו אותו להישגים אישיים וקבוצתיים גדולים אמר:

“החיים קצרים מדי בשביל לבזבז אנרגיה על כעס או שנאה. יותר טוב לחיות באהבה, בסובלנות, בכבוד. גם כשקרו לי דברים קשים – זה רק חיזק אותי, וחשוב לי שכל ילד או ילדה ירגישו ככה לגבי עצמם.”

אשרת עיני סיכמה את הדברים ואמרה: “ספורטאים צריכים להיות סוכנים של שינוי חברתי. אנחנו רוצים לראות חברה שיוויונית יותר בישראל, ולא רק בספורט. כשילדות רואות למשל כדורגלנית מצליחה, זה נותן להן השראה מעבר לכדורגל –  להתגבר על המכשולים של החברה ולהיכנס לתחום שהן אוהבות”.

מנכ”ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצן אמר: ” הכדורגל הישראלי הוא אמצעי מדהים לקידום ערכים של שווין הזדמנויות בקשת החברתית הישראלית ולקדם שוויון מגדרי, הכלה חברתית וחברה משותפת לטובת הטוב המשותף של החברה הישראלית. המשימה של הנבחרת תהיה לקדם את הערכים האלה גם ביציעים של הקבוצות מכל הליגות. יותר מהכל, הנבחרת תפעל להצטיין גם מחוץ לכר הדשא; עם הילדים והנוער, ארגונים חברתיים, בתי הספר ועוד. ההירתמות המרשימה של ההתאחדות הכדורגל בישראל, ארגון השחקנים וארגון fare – השלוחה של אופ”א, למיזם הוא צעד ענק בבעיטת האלימות והגזענות מהמגרשים”.

השחקנים הגיעו בליווי העמותות בהם הם מתנדבים, תורמים או תומכים:  מהראן ראדי – שער שוויון, אליניב ברדה – עמותת נגבה, מאיר כהן – הכדור והחיים בידיים שלך, דקל קינן – עמותת אתגרים, מאור בוזגלו – נבחרת החרשים של ישראל, גל אלברמן – וראייטי ישראל, אורן כהן – מרכז רחל לקידום הילד, מורן לביא – העמותה לתסמונת רט, סמיר עבד אל חי – עמותת ג׳מהאיר, שרן ייני – המרכז לחיילים בודדים ע״ש מייקל לוין, נורה אבו שנב – עמותת עלם, פטי יאיא – מחמוד סינדיאני, נצרת-יזם פרטי , אשרת עיני – שלומית דהן וקבוצתה, אמייה טגה – ארגון סדאקה-רעות.

המיזם שהוצג בלונדון בשותפות התאחדות הכדורגל האנגלית זכה לשבחים ולתמיכתם של שאר ארגוני אופ”א, ארגון השחקנים הישראלי והעולמי ומגוון וארגוני וגופי כדורגל מובילים באירופה ובעולם כמו fare  וארגון Kick it out הבינלאומי.  השחקנים נבחרו כדי לשמש דמויות לחיקוי ולהשפיע על החברה ובעיקר על אוהדים צעירים תוך העמקת המעורבות שלהם בקהילה. המיזם יוסיף להעמיק את מעורבות שחקני הכדורגל, לעודד אותם להתבטא כנגד גזענות ואלימות, ולקדם חיים משותפים בין כל החלקים השונים של החברה הישראלית.

השחקנים שייצגו את הנבחרת הלאומית לאחריות חברתית נבחרו על פי קריטריונים של פעילות ומחויבות לערכים: מיגור גזענות ואלימות, קידום השוויון, עידוד כדורגל נשים, ופעילות קהילתית ודוגמא אישית למען למטרות קהילתיות ונתינת השראה לקידום שחקני כדורגל צעירים, ספורטיביות, הגינות ומצוינות.

צילום ספי מגריזו

המיזם מצטרף למגמה עולמית שהולכת וגוברת בה שחקני כדורגל משחקים גם על המגרש של העשייה החברתית. המאבק בגזענות במגרשים הפך להיות קונצנזוס, כאשר ברור כי לטובת הכדורגל בארץ אנו זקוקים לסביבה מכילה ושוויונית, גם ביציעים וגם על מגרש הכדורגל. מטרתנו היא להראות לציבור בישראל שהכדורגל הוא לא רק מקום שבו צומחת ומטופחת גזענות ושנאת זרים, אלא להיפך, זה הפך להיות מקום שמשתף סולידריות בין סקטורים שונים החברה הישראלית, מקום של ביטוי רב תרבותי. זהו מקום בו אסור שתהיה גזענות.

 

#כללי