חזרה

הנבחרת החברתית הלאומית הראשונה בעולם יוצאת לדרך

מודל חדשני מתוצרת הארץ וראשון מסוגו בעולם הכדורגל הבינלאומי: 15 שחקנים ושחקניות מכל הליגות בישראל ירכיבו את הנבחרת הלאומית של תכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים” של ההתאחדות לכדורגל וארגון שחקני הכדורגל

הנבחרת החברתית הלאומית הראשונה בעולם יוצאת לדרך בישראל. המודל החדשני מתוצרת הארץ והראשון מסוגו בעולם הכדורגל הבינלאומי מביא 15 שחקנים ושחקניות מהליגות בישראל שירכיבו את הנבחרת הלאומית ביוזמת  תכנית “בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים” של הקרן החדשה לישראל, ההתאחדות לכדורגל בישראל וארגון שחקני הכדורגל. משתתפי הנבחרת יהיו פורום שמעודד שחקני כדורגל לגלות אחריות חברתית, לקדם הידברות, לקדם ערכי שוויון, מיגור הגזענות והאלימות, קידום חברה משותפת ודו קיום.

מאור בוזגלו, המכהן גם כיו”ר ארגון השחקנים: “לא מספיק לדבר. שחקנים צריכים לתת דוגמה אישית בהתנהגות שלהם, על הדשא ומחוץ למגרש. במפגשים שלי עם בני נוער אני מספר להם איך הגעתי לבני סכנין כשחקן יהודי צעיר והתקבלתי באהבה גדולה על ידי הקבוצה והאוהדים”.

מהראן ראדי, ששנים ארוכות של עבודה קשה הביאו אותו להישגים אישיים וקבוצתיים גדולים. אמר: “החיים קצרים מדי בשביל לבזבז אנרגיה על כעס או שנאה. יותר טוב לחיות באהבה, בסובלנות, בכבוד. גם כשקרו לי דברים קשים – זה רק חיזק אותי, וחשוב לי שכל ילד או ילדה ירגישו כך לגבי עצמם”.

אשרת עיני: “ספורטאים צריכים להיות סוכנים של שינוי חברתי. אנחנו רוצים לראות חברה שוויונית יותר בישראל, ולא רק בספורט. כשילדות רואות למשל כדורגלנית מצליחה, זה נותן להן השראה מעבר לכדורגל –  להתגבר על המכשולים של החברה ולהיכנס לתחום שהן אוהבות”.

המיזם שהוצג בלונדון בשותפות התאחדות הכדורגל האנגלית זכה לשבחים והתעניינות רבה משאר ארגוני אופ”א, ארגון השחקנים הישראלי והעולמי ומגוון ארגוני וגופי כדורגל מובילים באירופה ובעולם כמו fare  וארגון Kick it out הבינלאומי. השחקנים נבחרו כדי להוות דמויות לחיקוי ולהשפיע על החברה ובעיקר על אוהדים צעירים, תוך העמקת המעורבות שלהם בקהילה. המיזם יוסיף להעמיק את מעורבות שחקני הכדורגל, לעודד אותם להתבטא כנגד גזענות ואלימות ולקדם חיים משותפים בין כל החלקים השונים של החברה הישראלית.

השחקנים שייצגו את הנבחרת הלאומית לאחריות חברתית נבחרו על פי קריטריונים של פעילות ומחויבות לערכים: מיגור גזענות ואלימות, קידום השוויון, עידוד כדורגל נשים, ופעילות קהילתית ודוגמה אישית למען למטרות קהילתיות והענקת השראה לקידום שחקני כדורגל צעירים, ספורטיביות, הגינות ומצוינות.

המיזם מצטרף למגמה עולמית שהולכת וגוברת, בה שחקני כדורגל מובילים גם על המגרש של העשייה החברתית. המאבק בגזענות במגרשים הפך לקונצנזוס, כאשר ברור כי לטובת הכדורגל בארץ אנו זקוקים לסביבה מכילה ושוויונית, ביציעים ועל המגרש. מטרתנו היא להראות לציבור בישראל שהכדורגל אינו כר לצמיחת גזענות ושנאת זרים, אלא להיפך – זירה שמטפחת סולידריות בין סקטורים שונים בחברה הישראלית, זירה המאפשרת ביטוי רב תרבותיות, זירה בה לגזענות אין מקום.

#כדורגל