חזרה

המחנה הליברלי בישראל התעורר

צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

בשבוע החולף הוכיחו המוני ישראלים שלא ישתקו כשאחת הקבוצות הפגיעות והחלשות בישראל עומדת בפני גירוש אכזרי. זה אחד הרגעים המרגשים בישראל בשנים האחרונות, ואנחנו גאים בחלק של הקרן החדשה לישראל בהתעוררות הזאת.

בימים האחרונים בלבד, קבוצות של רופאים, טייסי אל-על, אקדמאים ואנשי תרבות יצאו בקריאות ספונטניות לעצור את הגירוש. “שיקום, החלמה ואיחוי במקום פירוד, שנאה ופיצול”, דרשו מאות פסיכולוגים במכתב לראש הממשלה. “לא נוכל לעמוד מנגד כשחייהם, שלמות גופם ונפשם של מטופלינו מוטלים על הכף”, נכתב בעצומה עליה חתמו מאות רופאים.

זה לא נגמר שם. ניצולי שואה מחו במאמרים ובמכתבים לתקשורת, ותושבי דרום תל אביב הצטרפו למבקשי המקלט בהפגנה. בו בזמן, עוד ועוד אנשי תקשורת מנפצים את השיח השקרי על “המסתננים”, וגם במערכת הפוליטית הורגשו ניצנים של שינוי: במפלגת העבודה מרדו הח”כים ביוזמה הנואלת לתמוך הגירוש, וראש הממשלה נאלץ לגייס תמיכה פוליטית בקרב ראשי סיעות הקואליציה כדי להגן השבוע על החוק בתקשורת.

ההתעוררות הספונטנית העצמאית הזאת קרתה מעצמה, בן לילה. היא הוכיחה שהקרב על הציבור הישראלי רחוק מלהיות אבוד, ושישראל שלנו, האנושית והדמוקרטית, עוד לא אמרה את המילה האחרונה. אבל המאבק רק החל. החודשים הבאים קריטיים, ובהם ייקבע אם הגירוש ייצא לפועל כמתוכנן. בשביל לעצור אותו, כל אחת ואחד מאיתנו יצטרך להתגייס, ולגייס את מי שסביבו.

הקרן החדשה לישראל גאה בתמיכה הכלכלית ובתשתית הארגונית שאנו מספקים לארגוני הסיוע לפליטים ולמאבק נגד הכליאה והגירוש. בין השאר, תומכת הקרן בפרויקט ‘כח לקהילה’ – שיתוף פעולה ייחודי של מבקשי מקלט ותושבי דרום תל אביב; במענקי תשתית  עבור ארגוני הסיוע לפליטים; בליווי ובהכוונה לצוותי הארגונים באמצעות ‘שתיל’. בנוסף, ארגון ‘זזים’ אסף 5000 חתימות בבקשה לטייסים לסרב לקחת חלק בגירוש, וארגון ‘תג מאיר’ יזם מכתב רבנים כנגד הגירוש. שתיל אף מסייע להתארגנות הסטודנטים “עוצרים את הגירוש”; והקרן חברה לארגונים יהודיים בארצות הברית הפועלים לרתימת הקהילות שם למאבק.

בימים האחרונים אישרה הקרן מענקי חירום נוספים לארגוני הסיוע, שנועדו לחזק את הקמפיין נגד הגירוש, ולהעניק סיוע משפטי למבקשי מקלט. בסך הכל, השקיעה הקרן בתמיכה במבקשי המקלט כ-130 אלף דולר (כולל מענקי ליבה). בימים אלו אנו פועלים לגייס 50 אלף דולר נוספים לקמפיין ציבורי ולפעולות סנגור וסיוע למבקשי המקלט.

איננו מתכוונים לעצור כאן. לאורך כל המאה העשרים חווה העם היהודי רדיפות וגירושים. אנו זוכרים את האנשים והעמים שטרקו את דלתותיהם בפני הסבים והסבתות שלנו, וגם את אלו שקיבלו אותנו, שהסתירו וסייעו, לעתים קרובות תוך חירוף נפשם. הפוליטיקאים מימין אולי מזלזלים במצפון ובהיסטוריה, אבל אנחנו מאמינים באזרחי ישראל ובדמוקרטיה הישראלית, וביכולתם להתעלות מעל הפחד, השקרים וההסתה.

אנחנו קוראים לכולכם/ן להצטרף אלינו:

להעביר תרומה ייעודית לארגוני הסיוע ולקמפיין נגד הגירוש בקישור הזה, להצטרף לאחת או יותר מהיוזמות והעצומות ברשת  ולקחת חלק באירועי המחאה נגד הגירוש. ביחד, נעצור את הגירוש!

ועוד דבר קטן לסיום:

לאחרונה נזעקו שרים, ח”כים ועיתונאים מהימין בשל פרסומים שקציני צה”ל יעברו קורס בזכויות אדם באגודה לזכויות אזרח. עד כדי כך הרעיון של זכויות אדם נשמע מאיים מבחינתם. אז הנה תגובתנו לח”כים: הקרן החדשה לישראל, גאה באגודה לזכויות האזרח ובפעילותה. נמשיך להיאבק עד שזכויות אדם ואזרח לא יהיו “פרויקט” שלנו, אלא חלק מהותי מתוכניות הלימוד וההכשרה בכל המוסדות הישראלים, מגני הילדים ועד לאוניברסיטאות, ממשרד החוץ ועד לצה”ל. כי זו מהות הציונות שלנו.

בברכה,

מיקי גיצין, מנכ”ל הקרן החדשה לישראל

#כללי