חזרה

גיבורי ישראל: מרדכי בר-און

01/05/2017

ביום העצמאות ה-69 למדינת ישראל, אנו מבקשים לחגוג פינה חדשה שתוקדש לגיבורי ישראל. לא מדובר על גיבורים בשדה הקרב (אם כי חלקם הפגינו אומץ לב גם שם) אלא על גברים ונשים שעומדים בחזית המאבק לסיום הכיבוש ולמען השלום. גיבורים וגיבורות שמקדישים את זמנם, מרצם כשרונם כדי שישראל תהיה מדינה יותר שיווניות, צודקת ובטוחה לכולנו

morele2

 

מרדכי (מורל’ה) בר-און בביתו

אין מתאים יותר להשיק את הפינה ביום הזה ממרדכי (מורל’ה) בר-און. בר-און (88) הוא היסטוריון, ח”כ לשעבר, נשיא הקרן לשעבר, איש צבא בדימוס, ופעיל שלום עד היום. הוא לחם במלחמת השחרור על עצמאותה של ישראל, היה ראש לשכתו של הרמטכ”ל דיין בשנות החמישים, ובמלחמת ששת הימים שימש כקצין חינוך ראשי וכתב את נאום הנצחון ההיסטורי של הרמטכ”ל רבין בהר הצופים. (קישור לנאום ההיסטורי בתגובה הראשונה)

שאלנו אותו, כמי שליווה את מדינת ישראל מיום היווסדה, איזה עתיד הוא צופה ומאחל לה.

“במצב החימוש של היום, במצב של כוחות הצבאיים של היום, אין סכנה לקיומה של שליטת ישראל על השטח. המדינה הערבית הרבה יותר פגיעה, שלטון ברמאללה שמתבסס ומתחיל לקיים כלכלה עצמאית, לא ממהר לשלוח טילים לעבר ישראל אם יש הסכם שלום. בתמונת המצב של היום, של אי-שלום והמשך המלחמה, של כיבוש ושליטה עליהם, למה שהם לא ימשיכו לשלוח פצמ”רים או מתאבדים? אנחנו צריכים להסתכל על הסיבה העיקרית לזה, וזה שאנחנו לא נותנים להם להקים מדינה, ולא מוותרים על הכיבוש. מעזה יצאנו עם הזנב בין הרגליים, בלי תיאום, ובגלל זה התחיל שם בלגן. אם היינו עושים את הזה בצורה מתואמת, כל התמונה הייתה אחרת.

אני לא רוצה שיהיה יותר גרוע, אבל אני יודע שיהיה יותר גרוע כי המצב הנוכחי הוא בלתי אפשרי, הוא בלתי נסבל מבחינת מוסרית, וערכית. אין דבר כזה, לא קרה דבר כזה לאורך זמן, זה יקרה 10 שנים, זה יקרה 50 שנה, זה לא יקרה 100 שנה שאנחנו נשלוט בעם אחר.

מצב של שלום בינינו עדיין אפשרי: אני רואה בהחלט בשנים הקרובות ביותר, אפילו בתוך 20 שנה, מצב בו ישראל נדחקת גם בלחץ בין לאומי. גם בלחצים פנימיים וגם בהכרה הולכת וגוברת שהמצב הנוכחי בלתי נסבל ובעיקר שיותר ויותר אנשים יבינו שיכולה להיות כאן רק מדינה דו-לאומית שזה אסון לציונות, או מצב של אפרטהייד שהוא בלתי נסבל לקהילה הבינלאומית.

זה נהיה יותר ברור בעולם וזה נהיה יותר ברור לנו. לכן אני בטוח שבשלב מסוים יהיה פה רוב יהודי שיבין שאין מנוס אלא לנקוט בתפנית: כן לשלום, לא לכיבוש. אנחנו לא עם טיפש. אנחנו אנשים כשרוניים, חכמים, יצירתיים. ישראלים יפסיקו להרוג ולהיהרג. מוסר זה לא רק ליפי נפש. מוסר הוא התשתית לקיומנו. לאורך זמן מי שלא מקיים צבא מוסרי, נענש בעצמו. לכן מוסר הוא לא רק לעשות טוב. הוא לבנות את עצמך בצורה הנכונה”.

#כללי