חזרה

בתפקיד דובר הקרן החדשה לישראל: נתניהו

צילום: Hadas Parush/Flash90

 מאמר דעה מאת מיקי גיצין פורסם בהארץ  ב – 12.03.18

“התנ”ך אומר שכולנו נולדנו בצלם אלוהים. זו היתה ההשראה לתומס ג’פרסון, שקבע בהצהרת העצמאות שכל בני האדם נוצרו שווים. וגם נשים, דרך אגב”.

צריך לשפשף את האוזניים כדי להאמין. מזמן לא שמעתי מילים מראש הממשלה נתניהו שכל כך הזדהיתי איתן, כמו המשפטים האלו, שנאמרו בסיום הנאום שלו באייפ”ק. הברית בין ישראל לארצות הברית, הסביר נתניהו, לא מבוססת על ביטחון או אינטרסים, אלא על ערכים משותפים. והראשון שבהם הוא ערך השוויון.

כמי שעוסק כל החיים במאבק לשוויון, התרגשתי.

“הערכים האלו הם חלק בלתי נפרד מהסיפור האמריקאי. והם חלק בלתי נפרד מהסיפור הישראלי”, המשיך ראש הממשלה, לקול תשואות אלפי הצירים במרכז הקונגרסים של וושינגטון. “חירות, צדק, שלום ותקווה”.

אולי אנחנו צריכים להדפיס את הציטוטים האלו על הפוסטרים של הקרן החדשה לישראל. חשבתי. הרי ביבי סיכם את עקרונות היסוד שלנו כל כך יפה. והוא היה ונשאר דובר מצוין.

אבל יש פה בעיה קטנה. מי בישראל יאמין לנו שביבי באמת אמר את כל זה? הכותרות בעברית שלשכת נתניהו הפיצה מהנאום עסקו באיראן. בעמוד הפייסבוק הפופולרי של ביבי לא היה זכר לציטוטים האלו, רק לינק לנאום כולו. ובאופן כללי, המשפטים של נתניהו בעברית נשמעים טיפ-טיפה אחרת: “השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים” או “ערבים נוהרים באוטובוסים לקלפיות” הן הדוגמאות שקופצות לראש, ולא דיבורי שוויון ואחווה. והעניין הזה עם נשים – רבני הציונות הדתית מתחרים ביניהם באמירות מטורפות נגד שירת נשים ושירות נשים, ואני לא זוכר את ביבי מתעניין בזה בכלל. איך זה שפתאום אכפת לו?

מסתבר שראש הממשלה נתניהו הוא למעשה שני אנשים. בחו”ל יש לנו את פריים מיניסטר נתניהו, שמדבר על חופש דת בירושלים. בישראל יש לנו את ביבי, שמבטל את מתווה הכותל שאותו הממשלה שלו-עצמו יזמה. פריים מיניסטר נתניהו מסביר שרעיון השוויון ניתן לעולם ולארצות הברית על ידי העם היהודי; ביבי לוחץ על השותפות הקואליציוניות לקבוע בחוק יסוד שיהדות המדינה קודמת לדמוקרטיה. בחו”ל פריים מיניסטר נתניהו מזכיר לנו שבני אדם זה גם נשים, ובארץ ביבי עוצר בגופו את הנסיונות לרפורמה בבתי הדין הרבניים.

הנה משהו קטן שנתניהו לא סיפר לקהל באייפ”ק: השוויון הוא הערך החשוב ביותר שלא עוגן בחוק יסוד במדינת ישראל, והמהפכה השיפוטית המפורסמת בבית המשפט העליון היתה ברובה ניסיון לגזור את עיקרון השוויון מתוך חוקים אחרים. הרעיון הזה כל כך הרגיז את ביבי ואת שותפיו הקואליציונים, עד שהם יצאו למבצע של פירוק בית המשפט באמצעות חוקים עוקפים ומינוי שופטים אולטרא-שמרנים, ועכשיו באמצעות חוק הלאום שמבקש להכריע מראש כל מחלוקת עתידית לטובת הצד היהודי. את מגילת העצמאות הם בחיים לא יהפכו לחוק יסוד, כי היא יותר מדי שוויונית לטעמם. את מההתנגדות להכניס את המילה שוויון לחוק מובילה המפלגה של ביבי ושותפיו לשלטון.  מעניין מה לפריים מיניסטר נתניהו היה לומר על זה.

נכון, יש בישראל אנשים שנאבקים למען שוויון, חופש, חירות וצדק. אלו האנשים שביבי תוקף מדי שבוע בעברית, ובמיוחד בימים שבהם הוא מרגיש שגבו אל הקיר: מי שמנסים לעצור את ההתעללות של הממסד החרדי בנשים; את מי שחושבים שאזרח ערבי ואזרח יהודי ראויים לאותם זכויות; מי שחושבים שתקציבי מדינה לא צריכים להיות מותנים בצנזורה ובהצהרות נאמנות; מי שמנסים לקדם זכויות להט”ב בחקיקה. כלומר, כל אותם מקומות בחברה הישראלית שזקוקים בדחיפות למנה הגונה של זכויות אזרח בנוסח ג’פרסון. ודווקא שותפיו של נתניהו הם אלו שקוראים ללהט”בים סוטים, לערבים גייס חמישי ו”גרים” ולנשים טיפשות וקלות דעת. אבל איש הספר נתניהו לא מצליח לאתר מלים עבריות כדי לגנות אותם.

בעברית נתניהו הוא המנהיג המפלג והסכסכן ביותר שידענו, שבונה את כוחו הפוליטי משיסוי אוכלוסיות אלו באלו. באנגלית הוא פרזנטור של הקרן החדשה לישראל. כנראה שלא אתרגל לזה לעולם.

#כללי