חזרה

בשביל ישראל: מסוֹרבת הגט שוברת שתיקה

לאורך ארבעים שנות קיומה, הקרן החדשה לישראל פועלת למען קידום השוויון והצדק בחברה הישראלית. חשוב לנו שתכירו את פעילותנו, לכן יצרנו פרויקט ייחודי ואינטראקטיבי שיאפשר לכן/ם לגלות את ההישגים והניצחונות של הקרן והארגונים הנתמכים על ידה – דרך העיניים בסרטים מרגשים, ודרך הרגליים עם מפות טיולים ראשונות מסוגן. אנו גאים להציג את הפרק הראשון בסדרה:

ד”ר שני פאלוך, מנהלת יחידת השד בביה”ח שערי צדק, הייתה מסורבת גט. כעת לאחר שהשתחררה מהנישואים, היא מקווה להיות קול לכל הנשים שבדרך מתעייפות ונשברות. “נישואין וגירושין כפופים לממסד עם תפיסת עולם ואמות מידה שנכונות ללפני 2000 שנה”, אומרת יעל יחיאלי, מנהלת תחום חופש דת בשתיל.
‘בשביל ישראל’ הפרק הראשון: לצפייה לחצו כאן

 

 

ד”ר פאלוך נישאה בגיל מאוד צעיר – גיל 21. “אני חושבת שנכון לומר, עם כל זה שהייתי מאוד בוגרת והכל, לא הבנתי כלום על החיים. עם כל הקושי אהבתי אותו מאוד, ולא חשבתי שיש לי איזושהי אופציה להיות בלעדיו, כלומר פשוט לא, לא חשבתי שהאופציה הזאת באמת קיימת. וכל שנה שעוברת, המחשבה שאופציה כזאת קיימת יורדת, כלומר אתה פשוט, הביטחון העצמי הולך ונמחק, מה שאתה מפגין החוצה לא קשור למה שאתה באמת חווה מבפנים”.

“הייתי אלופה בלהסתיר את זה”, אומרת. “כל שאר החברות יכלו להתלונן על בני הזוג, לקטר קצת, ואצלי זה היה: ‘לא, הכל טוב, הכל בסדר, אין שום בעיות. הכל מצוין’. העדים היחידים זה הקירות, הקירות לא מדברים”. אך הגיע הרגע והיא החליטה לשבור את קשר השתיקה וההתעללות. ובדרך לשבור את המיתוסים מי זאת מסורבת או מעוכבת גט. “סירוב גט הוא לא הפרק הראשון בגירושים קשים ומכוערים – אלא כמעט תמיד זה הפרק האחרון של נישואים קשים”, מבהירה.

“החשיפה לא פשוטה. אני צריכה להיכנס לפרטים שגם היום אני לא רוצה לדבר עליהם”, מסכמת ד”ר פאלוך. “יש לי את המקום של הבן אדם שעדיין מאוד מתבייש. עוד לא השתחררתי מהבושה שהשאירה במקום הזה הרבה שנים. אבל אני פה בעצם לתת קול לכל הנשים הללו שבדרך מתעייפות ונשברות – נשים שאין להם קול ועדיין נמצאות במסע הנוראי הזה”.

מאז היווסדה ב-1979, הקרן החדשה לישראל משחקת תפקיד מרכזי במאבק הפמיניסטי למען שוויון וצדק עבור נשים. יהודיות וערביות, מזרחיות ואשכנזיות, חילוניות ודתיות, הטרוסקסואליות ולסביות. החל מייסוד מרכזי סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, דרך תמיכה במאבק המשפטי של אליס מילר להתקבל לקורס טיס, ועד שיתופי הפעולה עם הנשים הצעירות שמובילות כיום את המאבק. יחד עם השותפוֹת, הקרן תמכה בחלק מההישגים הפמיניסטים הכי משמעותיים בדרך לשוויון מגדרי.

נשמח אם תיכנסו לאתר ‘בשביל ישראל’ כדי להכיר את הקרן עוד יותר טוב, מוזמנות ומוזמנים לתמוך בנו ולהצטרף אלינו למסע!

מיקי גיצין,

מנכ”ל הקרן החדשה לישראל

#כללי