חזרה

אתר העין השביעית זכה בפרס דרור לשנת 2016

11/09/2016

ain 7

אתר “העין השביעית” זכה בפרס דרור לשינוי חברתי ע”ש דרור שטרנשוס ז”ל. הפרס הוענק לאתר על עשייתו העיתונאית ופעילותו לשיתוף החברה הערבית בישראל בתקשורת בעברית. פרס דרור נוסד ב-2010 על-ידי בני משפחתו וחבריו של האסטרטג הפוליטי ואיש הפרסום דרור שטרנשוס, והחל מ-2014 מתקיים בחסות הקרן החדשה לישראל. הפרס מוענק לאדם או לארגון שקידמו נושא חברתי בשיח הציבורי והתקשורתי, בין אם בדרך של קמפיין תקשורת או מדיה חדשה ובין אם באמצעות פעולה ישירה ואקטיביזם.השנה הוחלט למקד את הפרס בקמפיינים או פרויקטים שפועלים לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית, בין אם בקידום זכויות אדם שנדחקו לשולי הקונצנזוס, בהגנה על חופש הביטוי והמחאה, ובין אם בחיזוק תשתיות דמוקרטיות. ועדת הפרס, שבראשה עמדה שופטת בית-המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות דליה דורנר, בחרה מבין המועמדים השונים את אתר “העין השביעית” בשל הטיפול העיתונאי בייצוג ובסיקור התקשורתי של הערבים בישראל.

בהחלטת הוועדה נכתב כי הפרס ניתן ל”עין השביעית” בגין “הטיפול העיתונאי בנושא שיתוף החברה הערבית בישראל בתקשורת”. לפי הוועדה, “בזכות אומץ ציבורי, רצינות עיתונאית ושיתופי פעולה, מצליחה ‘העין השביעית’ להביא לתזוזה חיובית מתמשכת במיצוב של הערבים בתקשורת בישראל, ומוכיחה שעיתונות יכולה לשנות מציאות וששינוי תקשורתי הוא בסיס הכרחי לכל שינוי בר-קיימא בחברה עצמה”.

ב”עין השביעית” מתנהל מזה זמן מאבק מתמשך בסקרי אפרטהייד, סקרים שנערכים בקרב מדגם מייצג של יהודים בלבד על אף שהם עוסקים בעניינים הרלבנטיים לכלל הציבור הישראלי: בעקבות הוקעת התופעה באתר “העין השביעית” ומעקב צמוד של צוות האתר חדלו מרבית כלי התקשורת שנהגו כך מלהזמין ולפרסם סקרים ליהודים בלבד, וסוקרים מובילים התחייבו שלא לבצע סקרים מפלים. בנוסף, מועצת העיתונות תיקנה את תקנון האתיקה כך שיאסור על אפליה דוגמת זו שבאה לידי ביטוי בסקרים ליהודים בלבד.

באתר “העין השביעית” מתפרסמים דרך קבע נתוני הרייטינג בטלוויזיה על סמך חתך המתייחס לכלל האוכלוסייה, ולא על סמך משקי הבית בקרב האוכלוסייה היהודית בלבד. בעקבות קמפיין תקשורתי באתר “העין השביעית” החלו חלק מכלי התקשורת להוסיף למדד משקי הבית היהודיים גם את נתוני סך הצופים בקרב כלל האוכלוסייה, וועדת המדרוג האחראית על מדידת הרייטינג הוציאה הודעה כי תתקן את התנהלותה.

מיזם “מדד הייצוג”, פרויקט של “העין השביעית” בשיתוף ובמימון עמותת סיכוי, קרן ברל כצנלסון ויחד עם יפעת מחקרי מדיה, עוסק גם הוא בממשק שבין התקשורת העברית והציבור הערבי, ונועד לעקוב, לנתח ולשנות את יחסה של התקשורת לערבים בישראל. “העין השביעית” גם עוקבת מקרוב אחר האפליה בהקצאת התקציבים של לשכת הפרסום הממשלתית לפרסומים בשפה הערבית. בלפ”מ, האחראית על כלל הפרסום של משרדי הממשלה ומרבית הגופים הממשלתיים, מקדישים רק כ-3.5% מהתקציב לפרסום בשפה הערבית.

לצד השופטת בדימוס דורנר כללה ועדת הפרס את מנכ”לית הקרן החדשה לישראל, רחל ליאל; העיתונאית ענת סרגוסטי; פרופ’ אהרון בן-זאב מאוניברסיטת חיפה; יו”ר הקרן לפיתוח לוד, ירום אריאב; מנכ”לית “זזים”, רלוקה גנאה; אורה סטיבה, חברת ילדות של דרור שטרנשוס, ואלמנתו מיכל.

#כללי