גיבורי ישראל: גדעון סולימני

  • 14/05/2017

בפינתנו גיבורי ישראל אנחנו מבקשים לחשוף את האנשים שנאבקים כדי לשים סוף לכיבוש ולהפוך את המקום הזה לשפוי וצודק יותר עבור כולנו. והיום: גדעון סולימני, בן 62, ארכיאולוג וממיסדי עמותת עמק שווה - Emek Shaveh. סולימני עבד במשך עשרים שנה ברשות העתיקות, אבל ב-2008 עזב בטריקת דלת. "הבנתי שיש שם אג'נדה פוליטית ושלעבודה המקצועית אין משמעות"

מאז הוא מקדיש את מאמציו להצגת הסיפור המלא של העיר העתיקה כפי שהממצאים הארכאולוגיים מגלים. סיפור משותף לכל העמים שחיו בעיר לאורך ההיסטוריה. "בעיר דוד יש 21 שכבות ארכיאולוגיות מתקופות שונות. אי אפשר להשתמש בה באופן כוחני וחד צדדי, בלי להתחשב באחרים. אני רואה בזה אקט פוליטי, חלק מהכיבוש".

לקראת יום ירושלים ביקשנו לשמוע ממנו על החזון שלו לעיר שנולד וגדל בה. "יום ירושלים הוא יום עצוב עבורי. אני נהנה להסתובב בשני צדי העיר, אבל הייתי רוצה לעשות זאת אחרת. אני מדמיין עתיד שבו האתרים הקדושים וההיסטוריים מנוהלים בשיתוף פעולה אמיתי ומלא בין יהודים, נוצרים ומוסלמים. ככה חינכו אותי הורי, שהיו אנשים מאוד דתיים ומאוד אהבו את ה'. הם לימדו אותי קבלה והבנה של האחר".

להיות מעודכן זה להשפיע
 

הרשמ/י לניוזלטר של הקרן, התעדכנ/י בחדשות ובפעילויות הקרן, קח/י חלק פעיל במאבק על שמירת אופיה הדמוקרטי של ישראל וסייע לנו ליצור חברה פלורליסטית וצודקת יותר. 


  • lonis

רבים בישראל המזדהים עם ערכי הדמוקרטיה, נחרדים מול המתקפה הברוטלית על הערכים הללו מצד הממשל וקבוצות אנטי-דמוקרטיות וגזעניות. הקמפיין "לא נסתום את הפה" הוא קריאה ציבורית לכל אותם רבים, לעשות מעשה ולשנות מציאות