גזענות גם בכדורגל האיטלקי. איפה הם ואיפה אנחנו?

  • 15/02/2017

 בשבוע שעבר שני אוהדי לאציו נתפסו על ידי מצלמות האצטדיון קוראים לאוהדי היריבה העירונית, רומא: "אוהדי רומא יהודים". הכותרות, גם בישראל, זעקו כנגד העובדה שהשופט החליט שלא להעניש את אותם שני אוהדים, מכיוון שהקריאות לא היו במשחק מול רומא וכינה אותם: "קריאות לעג ספורטיבי".


כמובן שהזעקה מוצדקת, מכיוון שלכנות את האוהדים של רומא "יהודים", זו קריאה גזענית לכל דבר ועניין. אבל האם מצב הטיפול בגזענות בליגת העל שלנו בישראל טוב יותר, או אולי פחות?


מצד אחד, העובדה שהאוהדים נוטרו באופן יעיל על ידי המצלמות מצביעה על טיפול ראוי. בישראל עדיין לא הועמדו לדין אוהדים על קריאות גזעניות בעקבות בדיקה במצלמות האבטחה (שלא מאפשרות ניתוח של צליל יחד עם תמונה).


במגרשי הכדורגל בישראל קריאות רבות עוברות ללא בדיקה מעמיקה וגם ללא העמדה לדין. אוהדי מכבי ת"א שרים לאוהדי הפועל: "זונות של ערבים", אוהדי בית"ר שרים על אוהדי הפועל: "שרמוטות ערבים", אוהדי בני יהודה שרים על אוהדי בית"ר: "קהל של ערבים". ראוי לציין, שהפועל תל אביב או בית"ר ירושלים, הן לא קבוצה שרוב אוהדיה, שחקניה או בעליה הם ערבים. אותו דבר נכון גם לגבי הקבוצה האיטלקית רומא, שאינה באמת קבוצה של 'יהודים'.


יש לקוות שאת הדין על קריאות גזעניות ימצו היטב בליגה האיטלקית, אך גם אצלנו ישנה עוד עבודה רבה במאבק כנגד הגזענות. בעוד שירים כגון: "מוות לערבים", "מוחמד מת" ואפילו "סלים טועמה מחבל", לא עוברת ליד בתי הדין ההתאחדות, שמענישים את המועדונים וקוראים לענישת האוהדים. אך במקרים שנחשבים 'גבוליים' יותר, המצב בישראל לא טוב יותר מאשר באיטליה. באשר לטיפול של המשטרה ושל בתי המשפט, יש לנו הרבה מה ללמוד מהאיטלקים.

תגיות:

להיות מעודכן זה להשפיע
 

הרשמ/י לניוזלטר של הקרן, התעדכנ/י בחדשות ובפעילויות הקרן, קח/י חלק פעיל במאבק על שמירת אופיה הדמוקרטי של ישראל וסייע לנו ליצור חברה פלורליסטית וצודקת יותר. 


  • lonis

רבים בישראל המזדהים עם ערכי הדמוקרטיה, נחרדים מול המתקפה הברוטלית על הערכים הללו מצד הממשל וקבוצות אנטי-דמוקרטיות וגזעניות. הקמפיין "לא נסתום את הפה" הוא קריאה ציבורית לכל אותם רבים, לעשות מעשה ולשנות מציאות