עמדת הקרן החדשה לישראל בנוגע לאירועים האלימים באום אל חיראן

  • 19/01/2017
    • um khiran

(צילום: עדאלה)התקריות הטראגיות באום אל חיראן שבנגב צריכות להדליק לכולנו נורות אזהרה מפני שהן מסמנות הידרדרות ביחסי המדינה עם האוכלוסייה הבדואית. נכון לרגע כתיבת שורות אלה ישנם דיווחים סותרים של המשטרה מצד אחד ושל המפגינים מצד שני לגבי מה שקרה במקום. לכן אנחנו קוראים לחקירה עצמאית ובלתי תלויה לבדיקת האירועים. 


במשך תקופה ארוכה ניהלו תושבי הכפר מו"מ ארוך עם רשויות המדינה כדי להגיע לפתרון בדרכי שלום. לצערנו, בניגוד להתנהלות המדינה מול תושבי עמונה, למשל, במקרה של אום אל חיראן לא נעשו מספיק מאמצים להגיע לפתרון בדרכי שלום.


חשוב לדעת: בשנים האחרונות היו אינספור ניסיונות לפנות את הכפר, ללא פתרון הולם שמוסכם על תושביו, כדי לבנות על אדמותיו יישוב יהודי. זהו מצב בלתי נתפס! במיוחד לאור אירועי עמונה האחרונים, אז ראינו אילו מאמצים עילאיים המדינה עושה על מנת להגיע להסדר עם התושבים. 


 רה"מ לא הגיע להידבר ולהתחבב עם תושבי אום אל חיראן, הכנסת לא יזמה חוקים עבורם, למרות שבתיהם לא בנויים על קרקע פרטית אלא קרקע אליה הועברו עם קום המדינה, על ידי המדינה. 


 מה ההבדל בין תושבי עמונה לאום אל חיראן? העובדה שאלו יהודים ואלו לא?


אנחנו מקווים כי גם אחרי האירועים האלימים האלה, נציגי הממשלה יגלו אחריות ויפגינו מנהיגות, לא ינצלו את המצב הרגיש הזה לצרכי התססה והסתה ויפעלו בכדי  להגיע להסדר הוגן עם תושבי הכפר, הסדר שיאפשר להם להמשיך בחייהם בכבוד. תגיות:

להיות מעודכן זה להשפיע
 

הרשמ/י לניוזלטר של הקרן, התעדכנ/י בחדשות ובפעילויות הקרן, קח/י חלק פעיל במאבק על שמירת אופיה הדמוקרטי של ישראל וסייע לנו ליצור חברה פלורליסטית וצודקת יותר. 


  • lonis

רבים בישראל המזדהים עם ערכי הדמוקרטיה, נחרדים מול המתקפה הברוטלית על הערכים הללו מצד הממשל וקבוצות אנטי-דמוקרטיות וגזעניות. הקמפיין "לא נסתום את הפה" הוא קריאה ציבורית לכל אותם רבים, לעשות מעשה ולשנות מציאות