שחקן ערבי? הכדור ברגליים של בית"ר / עבאס סואן

  • 08/01/2017

 

בעיית הגזענות מלווה את בית"ר ירושלים כבר שנים רבות. נאמר הכל על הסיפור הזה, ומעט מאוד השתנה. היו הנהלות בבית"ר שרכבו על הגזענות וסייעו לה לצמוח, והיו כאלו שניסו לבלום אותה פה ושם, אבל ללא הרבה הצלחה. העובדה שפוליטיקאים לאומנים מלבים את האש ביציעים גם לא מועילה. כך הגענו למצב שחלק מהאוהדים מתגאים בתדמית הגזענית של קבוצתם. שאלת החתמת השחקן הערבי היא רק סימפטום, ובלי טיפול שורש במחלה עצמה, אין טעם להתעסק בה.

 

אם אלי טביב רוצה להביא שחקן ערבי לבית"ר רק כדי להתגאות שהוא עשה את הצעד — עדיף שלא יביא בכלל, ושיחסוך מעצמו ומאותו שחקן את עוגמת הנפש. שחקן הוא בן אדם, ואסור להפוך אותו לכלי משחק פוליטי. החתמת שחקן ערבי יכולה להיות צעד משמעותי רק אם היא תעמוד בשלושה פרמטרים: המשכיות, שינוי בגישת האוהדים ושינוי בגישה של המועדון.

 

בלי המשכיות, ההבאה של השחקן תהיה אפיזודה חולפת שלא תשנה דבר במועדון או בקרב האוהדים. היא תהפוך לעלה תאנה ולא יותר. בכל פעם שתתרחש תקרית גזענית, יזכירו לנו שאותו ערבי שיחק פעם בבית"ר, במקום להתמודד עם הבעיה.

 

שינוי בגישת האוהדים הוא אולי המרכיב החשוב ביותר. הקהל של בית"ר הצליח להרתיע גם את הנהלות המועדון וגם את ליגת העל מהתמודדות עם בעיית הגזענות. כל עוד מרבית הקהל ביציע המזרחי קובע את הסטנדרט עבור הליגה כולה, נמשיך לסבול מאלימות ומגזענות בכל המגרשים.

 

האלמנט החשוב השלישי הוא שינוי בגישת המועדון. ההנהלה צריכה להפסיק את המשחק הכפול ואת קריצות העין. היא חייבת להראות לאוהדים וליתר הקבוצות שהגזענות לא תיכנס יותר לטדי, גם אם הדברים יובילו לנזק כלכלי למועדון בטווח הקצר. אין לי ספק שהמהלך ישתלם לבית"ר מקצועית וכלכלית בטווח הארוך יותר. חיסול הגזענות ביציעים וניתוק הזיהוי של בית"ר עם הימין הקיצוני יפתחו לקבוצה דלתות שהולמות את מעמדה כמועדון עם קהל האוהדים הגדול בישראל.

 

הכדור מצוי במגרש של בית"ר, של האוהדים, ההנהלה והשחקנים. לכולם יש מחויבות להיאבק בגזענות. אם בית"ר תחליט לצאת לדרך הזאת, היא תמצא הרבה תומכים, ואני אהיה הראשון ביניהם. אם תראה שכוונותיה רציניות, אעזור לה לאתר מועמדים ערבים לשחק בשורותיה, ואדבר על לבם של אותם שחקנים להצטרף למהלך. אבל השחקנים האלו צריכים לדעת שיהיה להם גיבוי מלא מהמועדון, מהשחקנים ומרוב הקהל.

 

אני קורא לבית"ר לא להסתפק בהצהרות ובצעדים ריקים, אלא להביא לשינוי אמיתי. המאבק בגזענות הוא אינטרס של יהודים וערבים כאחד. ביחד נוכל לנצח אותו.

 

 

הכותב הוא כדורגלן עבר בנבחרת ישראל וחבר תוכנית "בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים" של הקרן החדשה לישראל

 

 

תגיות:

להיות מעודכן זה להשפיע
 

הרשמ/י לניוזלטר של הקרן, התעדכנ/י בחדשות ובפעילויות הקרן, קח/י חלק פעיל במאבק על שמירת אופיה הדמוקרטי של ישראל וסייע לנו ליצור חברה פלורליסטית וצודקת יותר. 


  • lonis

רבים בישראל המזדהים עם ערכי הדמוקרטיה, נחרדים מול המתקפה הברוטלית על הערכים הללו מצד הממשל וקבוצות אנטי-דמוקרטיות וגזעניות. הקמפיין "לא נסתום את הפה" הוא קריאה ציבורית לכל אותם רבים, לעשות מעשה ולשנות מציאות