שרשרת אנושית למען שכנות טובה

 • 13/07/2014

דווקא בימים של מתיחות בין יהודים לערבים, עלה לאמנה כנעאן, יו"ר עמותת "מודעות למענך", הרעיון לעשות אירוע משותף של יהודים וערבים למען שכנות טובה. כנעאן מספרת על הסיבות שהביאו אותה ליצור בצומת כפר-ערא שרשרת אנושית עם מסר של חיים משותפים

  • img 5698
  • img 5696
  • img 5695
  • img 5666
  • amna gal
  • ara4
  • ara3
  • ara2
  • ara
 • Previous
 • Next

דפדפו בתמונות מהאירוע

 

שרשרת הרציחות האכזריות של החטופים גרמה לאווירה מתוחה במיוחד בין אזרחי ישראל היהודים והערבים, להתגברות גילויי ההסתה, הגזענות וגם האלימות. אבל דווקא בימים כאלה, ישנן יוזמות שמהוות קרן אור באפילה.

כזו היא היוזמה של אמנה כנעאן, תושבת כפר-קרע ויו"ר עמותת "מודעות למענך" (עמותה נתמכת הקרן החדשה לישראל, המקבלת סיוע משתיל), שהחליטה דווקא עכשיו ליזום אירוע מיוחד בשותפות יהודית-ערבית. ביום שישי האחרון התרחש בצומת כפר-קרע האירוע היפה - שרשרת אנושית של יהודים וערבים המפגינים ללא מילים למען שכנות טובה וחיים משותפים.
 

כנעאן סיפרה לנו כיצד עלה הרעיון: "המצב בוואדי ערה לא פשוט לאחרונה. אחרי מה שקרה עם החטיפות, ההסתה גברה, תג מחיר נכנס לכפרים וזה יצר רעש גדול בוואדי ערה, באום אל פחם, בערערה.

אז חשבתי מה אני יכולה לעשות למען שכנות טובה. קיבלתי מהרבה חברות מסרים שהן רוצות להיכנס לכפר ולא יכולות. זה הביא אותי לפנות לכל מיני חברים, יהודים וחברים ולקרוא להם לדבר.

למה דווקא את?
אני עובדת כבר זמן רב בעמותת למענך, ואני יודעת כמה קשה לשמור על מרקם החיים המאוד עדין כאן. אבל אני מנסה כל הזמן, כבר שנים. היה קשה לי לראות את מה שקורה לאחרונה אז פתחתי את הלב שלי והזמנתי את החברים והתחלנו לדבר. אמרתי שלגיטימי להוציא את הכעס אבל אסור לפגוע ברכוש של האנשים ולהטיל אימה.

זה גרם לי לרצות לעשות שרשרת אנושית, כמו שכבר עשיתי לפני חמש שנים. הזמנתי ארגונים, כמו גשר אל-וואדי, מרבד ירוק, ואנשים מכפר-קרע, אנשים שאכפת להם ממרקם החיים המיוחד שחשוב לי לשמור עליו.

היה מסובך לארגן את העצרת?
היה לנו קשה לקבל אישור מהמשטרה, אבל החברות היהודיות השיגו לנו רישיון, למרות שהיה הרבה רעש בימים שלפני.


גם אני מצדי פחדתי ממה יגידו עליי בכפר, אבל כשתושבים בכפר-קרע שראו את זה בפייסבוק ואמרו לי "כל הכבוד אמנה, אנחנו איתך", הבנתי שזה הולך לקרות.

ומה היה שם?
נפגשנו ביום שישי, כולם לבושים בבגדים לבנים ויצרנו שרשרת אנושית עם שלט אחד ומסר אחד: שכנים של שלום. פשוט עמדנו ביחד בצומת, ללא מילים.

זו היתה שרשרת מרגשת עד דמעות. הזמנו את המשתתפים הביתה ועשינו סיכום, היה מיוחד ואז שמענו על הכניסה לעזה. אמרתי שאנחנו צריכים לעשות את זה שוב. וכנראה שבאמת נעשה את זה שוב, גם ביום שישי. אני חושבת שגם בזמן המלחמה חשוב לעשות את זה.

באו לסקר את האירוע?
ניסיתי שזה יקרה אבל לא היה שיתוף פעולה מצד התקשורת. פניתי לערוץ 10 אבל הם לא הגיעו. לדעתי חסר לנו סיקור מצד התקשורת הישראלית. התקשורת הערבית עשתה את שלה, ולתקשורת הישראלית אין נוכחות בכלל.

יש לך מסר לישראלים שקוראים את זה?
אנחנו לא אחראים על הפוליטיקה, אבל בואו נעשה כמיטב יכולתנו לשמור על המרקם המיוחד פה. אנחנו הערבים בין הפטיש לסדן, כערביה אני חיה פה, אני שייכת למדינת ישראל אבל העם שלי נהרג בעזה. קשה לי, ומכאן אני רוצה להגיד לכל הפוליטיקאים - תפסיקו, תחזרו למשא ומתן. אנחנו מקווים שהממשלה תפסיק את האש ותחזור לשולחן הדיונים. הגיע הזמן לשבת מסביב לשולחן ולחזור למשא ומתן. כל התושבים כאן בעד שלום. אש לא תביא שלום.


להיות מעודכן זה להשפיע
 

הרשמ/י לניוזלטר של הקרן, התעדכנ/י בחדשות ובפעילויות הקרן, קח/י חלק פעיל במאבק על שמירת אופיה הדמוקרטי של ישראל וסייע לנו ליצור חברה פלורליסטית וצודקת יותר. 


 • lonis

רבים בישראל המזדהים עם ערכי הדמוקרטיה, נחרדים מול המתקפה הברוטלית על הערכים הללו מצד הממשל וקבוצות אנטי-דמוקרטיות וגזעניות. הקמפיין "לא נסתום את הפה" הוא קריאה ציבורית לכל אותם רבים, לעשות מעשה ולשנות מציאות